Vasaros receptas – apsauginis kremas, akiniai, marškinėliai, skrybėlė ir pavėsis
Vasaros karštyje malonu leisti laiką lauke – degintis, plaukioti, žaisti paplūdimyje ar iškylauti.
Nors karštojo meto teikiami malonumai smagūs, jų gali būti per daug… Piktnaudžiaujantys saulės spinduliais gali nukentėti, o nemalonių reiškinių spektras gana platus – nuo nudegimų ir įvairių fotoalergijos formų, lėtinių odos pažeidimų – ankstyvo jos senėjimo ar net piktybinių ligų.
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras primena, jog geriausias ir paprastas receptas nuo saulės – marškinėliai, apsauginis kremas, skrybėlė, akiniai ir pavėsis.
Ką dar derėtų žinoti apie saugų mėgavimąsi vasaros malonumais?
Venkite tiesioginių saulės spindulių nuo 10 iki 16 val. (šiuo metu būkite mirguliuojančiame pavėsyje).
Nuo tiesioginių saulės spindulių saugokite ne tik labai jautrią veido, kaklo, krūtinės odą, bet ir galvą, pridenkite ją šiaudine skrybėle ar gerai orą praleidžiančiu audeklu.
Pasirinkite tinkamą aprangą (geriausia apranga yra iš natūralaus pluošto audinių, šviesi, laisva, lengvai prižiūrima).
Avėkite lengvą, natūralių medžiagų avalynę.
Turėkite kokybiškus akinius nuo saulės (akių ragena, tinklainė ir lęšiukas labai jautrūs ultravioletiniams spinduliams, saulė gali paskatinti kataraktą ir kitas akių ligas) su specialiu apsauginiu filtru, kuris sugeria nuo 99 iki 100 proc. UV-A ir UV-B spindulių.
Prisiminkite, jog lęšiai ir paprasti akiniai neapsaugo akių nuo ultravioletinių spindulių.
Karštomis dienomis skysčius vartokite ne tik tada, kai ištrokštate – gerkite reguliariai. Tinkamiausi gėrimai – lengvai mineralizuotas, negazuotas vanduo, natūralios sultys.
Venkite gėrimų su alkoholiu ar kofeinu, nes šių medžiagų skaidymui sunaudojama daug vandens. Karštomis dienomis daugiausia valgykite vaisių ir daržovių, tai lengvai virškinami, nekaloringi produktai.
Neatsisakykite aštraus maisto, jo sukeliamas prakaitavimas padeda atvėsinti kūną. Venkite riebių, kaloringų maisto produktų, karštomis dienomis mažinkite fizinį krūvį, sunkiausius dienos darbus stenkitės atlikti anksti ryte arba vakarop. Būkite aktyvūs, tačiau viską darykite lėčiau nei įprastai, stenkitės būti vėsesnėse vietose, tai ypač svarbu vidurdienį (nuo 10 iki 16 val.);
Neapsigaukite – debesuotą dieną ultravioletinių spindulių poveikis beveik toks pat kaip ir saulėtą, iki 80 proc. jų prasiskverbia į odą.
Nepiktnaudžiaukite saule norėdami išnaikinti spuogus: nors UV spinduliai padeda jų atsikratyti, aplinkinė oda dėl intensyvaus saulės poveikio storėja, todėl užsikemša poros ir ima formuotis nauji spuogai.
Kasdien naudokite apsaugos nuo saulės priemones su ne mažesniu kaip 15 SPF. Lauke būdami ilgiau nei įprastai, naudokite atsparias vandeniui, ne silpnesnes kaip 30 SPF apsaugos nuo saulės priemones.
Apsauginę priemonę tepkite 30 min. iki išeidami iš namų. Lauke, šią priemonę naudokite kas 2 val., pakartotinai pasitepkite išsimaudę vandens telkinyje / suprakaitavę.
Saugokite naujagimius nuo tiesioginių saulės spindulių! Apsaugos nuo saulės priemones patariama naudoti ne jaunesniems kaip 6 mėnesių kūdikiams.
Stebėkite ultravioletinių spindulių indeksą (UVI)! Kuo jis didesnis, tuo greičiau nesisaugant pažeidžiama oda ir akys.
Apsaugą nuo saulės reikia naudoti, kai UVI indeksas 3 ir didesnis. Vidurdienio (apie 13 val. 30 min.) UVI indeksas skelbiamas balandžio – rugsėjo mėn. Šį indeksą galite stebėti http://www.meteo.lt/lt/web/guest/uvi