Kaip išgyventi karštą vasaros dieną darbe?

Kaip neperkaisti biureKarštas ir tvankus oras trukdo susikaupti, kelia diskomfortą. Japonijos Vasedos universiteto mokslininkai atliko daugybę tyrimų, aiškindamiesi žmogaus šilumos komforto ribas. Pasirodo, dėl kiekvieno papildomo laipsnio nuo 25 °C temperatūros 2 procentais sumažėja darbo produktyvumas. Mat  kamuoja nuovargis, sulėtėja reakcija.  Tad ką daryti stiklinių biurų darbuotojams tvankiame biure? Keletas patarimų, kurie padės ištverti į Lietuvą atkeliavusius vasaros karščius.

1. Natūralus oro kondicionierius

Greičiausiai padeda oro kondicionieriai. Vos per keletą minučių patalpų orą  atšaldo keletu laipsnių. Paprasta, bet dėl kondicionierių dažnai užpuola peršalimo ligos. Šaltas oras džiovina gleivinės, kvėpavimo takus, todėl specialistai pataria nepiktnaudžiauti ir nesimėgauti mažesne kaip 21 °C temperatūra. Jei biure nėra tokios prabangos arba ieškote natūralesnio būdo atsivėsinti, lengvai ir greitai galite pasigaminti savo oro kondicionierių.

Į metalinį dubenėlį įdėkite pasūdytų ledo kubelių. Pastatykite jį priešais ventiliatorių taip, kad jis orą pūstų virš kubelių. Jei neturite metalinio dubenėlio ir ledukų, panaudokite vieną arba kelis 2 litrų talpos butelius. 70 proc. butelio užpildykite vandeniu, 10 proc. druska ir palikite 20 proc. laisvos vietos, kad vanduo turėtų kur plėstis. Ištirpus ledo gabaliukams, oras aplink tampa vėsus, o ventiliatorius šį vėsų ir drėgną orą pučia į Jus. 

2. Uždaryti langai ir užtrauktos užuolaidos

Jei lauke per 30 laipsnių, atlapoti langai nepadės, mat pro juos į patalpas tvenkiasi karštis. Rekomenduojama uždaryti langus ir užtraukti roletus ar užuolaidas. Taip blokuojama saulės šiluma, o patalpos greitai neprikaista. Vasarą geriausia naudoti šviesių atspalvių užuolaidas: jos geriau atspindi šviesą ir šilumą. Tiesa, užuolaidos ar roletai ne tik sulaiko karštį, bet ir praleidžia mažiau dienos šviesos, todėl dirbti nebus patogu.

3.  Nuo karščio saugančios langų plėvelės

Vasados universiteto mokslininko Shin-ichi Tanabe duomenimis, kai pataloje 26 laipsniai šilumos, prarandama apie 30 minučių kokybiško darbo, o tvyrojant 27 °C  – net valanda darbo laiko. Svarbu neleisti karščiui patekti pro saulės spiginamus langus stikliniuose biuruose ar kitose patalpose. Specialios šilumą atspindinčios langų plėvelės sumažina karštį labiau nei įprastos ant lango tvirtinamos apsaugos. „Mat metalu arba specialiais organiniais junginiais padengtos plėvelės sugrąžina infraraudonuosius spindulius atgal į lauką“, – sako pleveles.lt vadovė Živilė Vaitkūnienė.

Jei  apšvietimas natūralus, svarbu atkreipti dėmesį į langų plėvelės  laidumą šviesai. Naudojant plėveles, patalpos pasyviai vėsinamos, todėl  sumažėja kondicionavimo išlaidos.

4.  Vasarą reikia daugiau skysčių

Vasarą prakaituodami prarandame daug drėgmės, todėl medikai pataria jo gerti daugiau nei įprasta.  Palaikant reikiamą hidratacijos lygį organizme, kūnas ne taip greitai įkaista bei lengviau reaguojame į karštį. Vandenį galite pagardinti mėtų lapais, apelsinų, citrinų ar agurko griežinėliais.

Ypač karštomis dienomis visuomet turėkite vandens buteliuką su purkštuvu – drėkindami drabužių neuždengtą odos plotą akimirksniu atvėsinsite odą.

5.  Apsauga nuo saulės – šviesių tonų, lengvi drabužiai

Visuomenės sveikatos specialistai saulėtomis dienomis pataria vengti tamsių spalvų ir dėvėti šviesius ar baltus drabužius, nes jie geriau atspindi saulės šviesą bei spindulius. Rinkitės audinius, kurie leidžia kūnui kvėpuoti ir nesiglamžo: ploną liną, šilką, bambuko pluoštą ir pan.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *