Gydymas

Dovanos už vaistų receptus baigiasi

Vaistai - pirkti ar neAtrodo, gyvename tam, kad pirktume, kitais žodžiais tariant, esame verslo taikiniai visose situacijose. Įvairiausios prekės įkyriai brukamos per televizorių, telefonu, raštu, gatvėje, automobilyje, autobuse. Kažin, ar yra vieta, kurioje mums kas nors ko nors nesiūlo. Bet kiekvieno asmeninis reikalas – kibti ar ne ant komercinės meškerės kabliuko.

Apmaudžiau, kai komercijos objektu tampa sveikata. Prisipirkę nereikalingų vaistų ne tik paploniname piniginę, bet gadiname brangiausią ir didžiausią gyvenimo  turtą – sveikatą. Paradoksas, bet tai paranku medicinai, kuri tampa taip pat – verslu. Taigi bus daugiau darbo gydytojams ir vaistininkams. Todėl negalime ištrūkti iš užburto rato – daugiau vartojame vaistų  – daugiau sergame.

Dar labiau apmaudu, kad manipuliuojama viena iš silpniausių mūsų vietų – sveikata. Ir tai daro specialistai, kuriems patikėta mūsų sveikata ir kuriais mes turėtume pasitikėti (deja, pasitikėjimą ir šią profesiją menkina komercija).

Pakenkti žmogaus sveikatai – nusikaltimas. O pakenkti gali ir išrašyti arba įsiūlyti vaistai, kurių jam nereikia.

Už vaistų skyrimą ir pardavimą – jokių dovanų specialistams (SAM pranešimas spaudai)

Dovanų ir suvenyrų teikimo era – atlygiai gydytojams ir farmacininkams už vieno ar kito vaisto skyrimą ar pardavimą, baigiasi. Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio įsakymu pakeistos vaistinių preparatų reklamos taisyklės. Jose draudžiama vaistų reklamuotojams duoti atlygį specialistams, kad jie išrašytų ar parduotų būtent jų atstovaujamo gamintojo vaistus. Be to, taisyklėmis siekiama aiškiai, suprantamai perspėti gyventojus apie grėsmes netinkamai naudojant medikamentus.

„Visi žino, ne vienus metus veikusią praktiką, kai vaistų reklamuotojai dovanomis, suvenyrais ar kelionėmis į egzotiškus kraštus atsilygindavo gydytojams ar farmacininkams už paslaugas išrašant pacientams tam tikro vaisto receptą, ar už vaistininko gebėjimus įsiūlyti gyventojams kokį nors preparatą. Tai ne tik nesuderinama su sąžininga konkurencija, skaidrumo principais, bet gali kelti pavojų žmogaus sveikatai. Kas gali duoti garantiją, kad tokiu neskaidriu būdu įbruktas gal visai nereikalingas žmogui vaistas  nepakenks jo sveikatai. Atėjo metas tokia praktiką išgyvendinti”, – sako sveikatos apsaugos ministras V. P. Andriukaitis.

Tikimasi, kad draudimas duoti bet kokias dovanas sumažins vaistų reklamuotojų įtaką specialistams skiriant, tiekiant ar parduodant (išduodant) vaistus.

Įsakyme taip pat ribojama primenamoji vaistų reklama (t.y. reklama, kuria siekiama priminti apie vaistus ir kurioje nurodomas tik vaisto pavadinimas ar prekės ženklas). Ji  gali būti skleidžiama tik per visuomenės informavimo priemones. Tokios reklamos negalima pateikti ant rašiklių, bloknotų, kalendorių, specialistų aprangos ir kitų daiktų.

Pakeistose vaistinių preparatų taisyklėse taip pat įrašytas reikalavimas informuoti žmones apie grėsmes, kylančias dėl netinkamo vaisto vartojimo.  Tokiu būdu atkreipiamas dėmesys, kad vaistai yra ypatinga prekė. Juos privalu vartoti taip, kaip nurodyta pakuotės lapelyje, ar, kaip paskyrė gydytojas.

Vaistinių preparatų reklamos taisyklių pakeitimai įsigalioja 2014 m. lapkričio 1 d.

Aut. Pastaba. Džiugu, kad pagaliau teisiškai įvertintas ir reglamentuotas šis neatitinkantis moralinių principų faktas, kad vaistai išrašinėjami ir rekomenduojami ne dėl to, kad būtini, o dėl didesnio farmacijos kampanijų pelno ir atlygio sveikatos ir medicinos specialistams už pelno didinimą!