Mityba

Kaip išsirinkti sultis ir kokias gerti sveika?

Apie žalias daržovių sultis amerikietis mokslų daktaras Normanas Vokeris rašė: „Aš žinau, kad jeigu neišgersiu pakankamai šviežių daržovių sulčių, mano organizmui trūks svarbios sudėtinės mitybos dalies – enzimų (fermentų)“. Enzimai – tai sudėtingos medžiagos, padedančios ne tik virškinti maistą, bet ir jį įsisavinti. Tvirtinama, kad jie gali „suvirškinti“ net vėžines ląsteles. Enzimai yra jautrūs aukštesnei negu 47 °C temperatūrai, 54 °C temperatūra juos suardo, o žemoje temperatūroje jie gali išsilaikyti ilgus šimtmečius.

Sultys – sveikatos ir jaunystės šaltinis

Daržovių sultys stiprina ir atnaujina organizmo ląsteles, audinius, vidaus sekrecijos liaukas ir organus. Jos tik tada naudingos, kai yra nekaitintos, nekonservuotos, nepasterizuotos. Sultis reikia gerai išspausti ir gerti tik šviežias, nes tik tuomet organizmas bus aprūpinamas vitaminais (A, E, B, C, PP, D), mineralinėmis medžiagomis (kaliu, kalciu, geležimi, variu, magniu, natriu), bioflavonoidais ir pektinu.

Pektinas yra labai naudingas mūsų organizmui, nes jis sujungia iš aplinkos į organizmą patenkančius sunkiuosius metalus ir taip apsaugo nuo toksinio jų poveikio.
Sultyse esantys bioflavonoidai ir vitaminai A, C saugo nuo žalingo ir agresyvaus laisvųjų radikalų poveikio. Įvairių šalių mokslininkai nustatė, kad sultys pagreitina kraujo ir limfos apytaką, gleivių, šlapimo, prakaito išsiskyrimą, pašalina susikaupusius šlakus ir sustiprina imunitetą (todėl žmogus rečiau serga ir lėčiau sensta).

Reguliariai geriant vaisių ir daržovių sultis, dvigubai sumažėja rizika susirgti virškinamojo trakto, šlapimo pūslės ir kvėpavimo organų vėžiu. Sultys neleidžia vystytis aterosklerozei bei koronarų nepakankamumui.

Pačios sveikiausios ir vertingiausios yra ką tik šviežiai išspaustos sultys su minkštimu, nes jose lieka daugiausia vitaminų ir virškinimą gerinančios ląstelienos. Sultis geriausia spausti iš prinokusių uogų, vaisių ar daržovių ir išgerti tuojau pat, nes palaikytos šaldytuve jos gali prarasti iki 90 proc. vitaminų. Sultis reikėtų gerti iki pietų, likus 30 minučių iki valgio, nes neapkrautas maistu organizmas geriau pasisavina visas jose esančias medžiagas. Kad iš šviežiai spaustų sulčių gautume rekomenduojamą paros kiekį naudingų medžiagų ir vitaminų, visiškai pakanka jų išgerti iki trijų stiklinių per dieną.

Sultys, nektaras ar sulčių gėrimas?
Atsivežti į Lietuvą įvairių egzotinių sulčių yra labai brangu ir sudėtinga. Todėl gamintojai ir verslininkai atsiveža jų koncentratų, kurie gaunami išspaudžiant vandenį iš vaisių ar daržovių. Tokį koncentratą gamintojai naudoja dar ir dėl to, kad jį lengviau laikyti ir transportuoti. Šiandieninėje rinkoje pateikiamas platus spektras įvairiausių sulčių. Tik labai atidžiai skaitydami etiketes galite sužinoti, kas yra pakelio viduje: vaisių sultys iš koncentrato, vaisių sulčių nektaras ar sulčių gėrimas.
Vaisių sultys iš koncentrato beveik nesiskiria nuo sulčių, pagamintų tiesiai iš vaisių ar daržovių, nes jos yra gaunamos grąžinant atgal į koncentratą tą patį iš jo pašalintą vandens kiekį. Jų spalva, skonis, kvapas ir cheminės savybės turi atitikti visas iš tų pačių vaisių ar daržovių pagamintų sulčių savybes.

Vaisių nektarai gaminami iš sulčių koncentrato, praskiedžiant jį vandeniu, kai natūralios sultys yra labai rūgščios (citrinų, granatų, spanguolių) ar tirštos (bananų, slyvų). Tokio nektaro sudėtyje turi būti ne mažiau kaip 25 proc. natūralių sulčių (šis kiekis nurodomas ant pakuotės ženklinimo). Papildomai dar dedama cukraus arba medaus (iki 20 proc.), nes kai kurių vaisių sultys yra neskanios.

Ženklinimą privaloma papildyti žodžiais „pasaldintos“ arba „pridėta cukraus“ bei nurodyti pridėto cukraus kiekį. Be to, cukrūs gali būti pakeičiami leidžiamais naudoti saldikliais, kadangi jie yra daug pigesni ir saldesni už cukrų. Ant pakuotės yra būtina nurodyti, kad yra saldiklių. Reikia atsiminti, kad nesaikingas jų vartojimas gali būti galvos skausmo, svaigimo, pykinimo ir kitų negalavimų priežastis.

Sulčių gėrimas ir gėrimas su sultimis
Sulčių gėrimas savo sudėtyje vaisių, daržovių sulčių, jų tyrės arba jų mišinių turi turėti ne mažiau kaip 12 proc., o gėrimas su sultimis – ne mažiau kaip 5 proc. Be to, į gėrimo sudėtyje dažnai yra konservantų bei kitokių priedų, kurie gali alergizuoti organizmą.

Rekomenduojama įsidėmėti

1. Dauguma šviežiai spaustų sulčių laisvina vidurius. Todėl žmonėms, linkusiems į viduriavimą, siūloma sultis skiesti vandeniu.
2. Sergant opalige ar paūmėjus gastritui ir pankreatitui negalima gerti rūgščių sulčių, kurios padidina skrandžio sulčių rūgštingumą ir dirgina skrandžio gleivinę bei gali sukelti rėmens graužimą ir skausmo priepuolį (citrinų, apelsinų, obuolių, serbentų, spanguolių, granatų).
3. Harvardo universiteto medicinos mokyklos tyrinėtojai nustatė, kad moterims, kurios per dieną išgeria po tris stiklines obuolių sulčių, tikimybė susirgti diabetu per mėnesį padidėja 15 procentų. Sergantys cukriniu diabetu bei nutukę turėtų atsisakyti vynuogių ir apelsinų sulčių, nes jose labai daug gliukozės ir kalorijų. Vienoje stiklinėje sulčių yra apie du arbatinius šaukštelius cukraus – tiek, kiek saldžioje arbatoje. Todėl jiems rekomenduojama gerti praskiestas bananų, abrikosų, burokėlių ir morkų sultis arba šviežiai spaustas daržovių sultis.
4. Jautrūs žmonės turėtų vengti sulčių iš alergizuojančių vaisių ar daržovių (citrusinių vaisių, braškių).
5. Jeigu sulčių sudėtyje yra ne viena vaisių rūšis, tai pavadinime turi būti nurodytas jų sąrašas mažėjančia tvarka (pagal vaisių sulčių tūrį) arba ant pakuotės gali būti užrašas – „kelių rūšių vaisiai“.
6. Nepatariama rinktis pačių pigiausių sulčių, kadangi dažniausiai kaina yra susijusi su jų kokybe.
7. Stiprinti imunitetą ir atsparumą infekcinėms ligoms padeda šaltalankių, morkų, pomidorų, šermukšnių, kivių, obuolių, apelsinų sultys. Bruknių ir spanguolių sultys išsiskiria antiseptinėmis ypatybėmis.
8. Pablogėjus regėjimui ar atsiradus odos problemų verta gerti sultis, kuriose yra karoteno: šaltalankių, morkų, šermukšnių, pomidorų.
9. Sulčių organinės rūgštys skatina virškinimo sulčių išsiskyrimą ir žarnyno peristaltiką (maisto judėjimą žarnynu). Geriant citrinų, serbentų, spanguolių, šermukšnių ir slyvų sulčių gerėja virškinimas.

Pagal savo savybes sultys yra prilyginamos kasdienio vartojimo maisto produktams, tokiems, kaip mėsa, duona, pieno produktai. Todėl gydytojai, skatindami gerti sultis, ragina nepamiršti paties svarbiausio dalyko – saiko bei konsultacijų. Sultys yra sveikas ir geras produktas, tik nereikia persistengti. Būtina prisiminti, kad bet kas gali tapti vaistu arba nuodu – tai priklauso nuo suvartoto kiekio.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras