Mityba

Vitaminas E gali būti veiksmingas prieš nutukimą

JAV mokslininkai atitiktinai nustatė, kad vitaminas E gali padėti kovoti su ligomis, kurias lemia nutukimas.

Dviejų universitetų ir mokslo fondo tyrėjai nustatė, kad vitaminas E gali sušvelninti sunkios kepenų ligos nealkoholinio steatohepatito, kurią lemia nutukimas, simptomus.

„Mūsų tyrimo rezultatai gali turėti tiesioginės įtakos maždaug 63 milijonams amerikiečių, kuriems per jų gyvenimą gali išsivystyti su nutikimu susijusi kepenų liga“, sako dr. Danny Manor iš Case Western Reserve universiteto Medicinos mokyklos.

Šią savaitę tyrimo išvados pristatytos metiniame Amerikos biochemijos ir molekulinės biologijos draugijos susirinkime Bostone, praneša sciencedaily.com.

Kaip dažnai pasitaiko moksle, dr. D. Manor vadovaujama grupė tokius rezultatus gavo atsitiktinai. Tirdami vitamino E nepakankamumo poveikį centrinei nervų sistemai, mokslininkai naudojo bandomųjų pelių kepenų audinius chirurgijos technikai tobulinti.

Mokslininkai nustebo pamatę, kad daug pelių sirgo pažengusia nealkoholinio steatohepatito forma. Ši liga yra dažna komplikacija dėl nutukimo, jai būdingas riebalų kaupimasis, oksidacinis stresas ir kepenų uždegimas. Nealkoholinis steatohepatitas yra rimčiausia nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga, kuri paprastai lemia cirozę, o ši ardo kepenis ir gali sukelti kepenų vėžį.

Pastarojo meto tyrimuose su žmonėmis nustatyta, kad esminis antioksidantas vitaminas E gali švelninti kai kuriuos nealkoholinio steatohepatito simptomus, ir mokslininkai manė, kad yra ryšys tarp pakankamo vitamino E kiekio žmogaus organizme ir šios kepenų ligos.

Kad patikrintų šią hipotezę, mokslininkai ištyrė peles, kurios turėjo mažiau proteino, reguliuojančio vitamino E kiekį organizme. Kaip ir tikėtasi, jie nustatė tokius pelių kepenų pažeidimo simptomus, kaip oksidacinis stresas, riebalų kaupimasis ir pan.

Svarbiausia, kaip pažymi tyrimo autoriai, vitamino E papildomai gavusioms pelėms neišsivystė daugelis su nealkoholiniu steatohepatitu susijusių simptomų, ir tai patvirtina vitamino E nepakankamumo ir šios kepenų ligos ryšį.

Mokslininkai jau anksčiau yra nustatę, kad antioksidacinės vitamino E savybės gali padėti sergant širdies ligomis, tam tikrų formų vėžiu ir neurologinėmis ligomis kaip Alzheimerio ir amiotrofine lateraline skleroze – abi progresuojančios ligos yra nepagydomos.

„Šie rezultatai gali turėti didelės įtakos visuomenės sveikatai, kadangi daugelis suaugusiųjų JAV gyventojų nesuvartoja vitamino E tiek, kiek rekomenduoja Nacionalinis medicinos institutas“, sako dr. D. Manor.

JAV rekomenduojama vitamino E paros norma suaugusiems yra 15 miligramų, o Europos Sąjungoje, taip pat ir Lietuvoje – 12 miligramų. Natūralūs vitamino E šaltiniai yra nerafinuotas aliejus, kiaušinio trynys, kepenys, riešutai, žirniai, pupelės, špinatai, pieno produktai.

D. Manor pažymi, kad nealkoholinis steatohepatitas nėra išgydomas, ir ši liga yra viena dažniausių kepenų transplantacijos priežasčių.

Be to, pasak jo, ši liga paskui save velka „dvi didžiausias mūsų laikų epidemijas – nutukimą ir antrojo tipo diabetą“.

Tad mokslininkas mano, kad jo grupės išvados reikšmingos ne tik sergantiems kepenų ligomis, bet ir „daugeliui žmonių, kurie dabar sveiki, tačiau jiems gresia rizika ateityje nutukti arba susirgti diabetu“.

Tyrimą parėmė Nacionalinis diabeto, virškinimo ir inkstų ligų institutas.

Vitaminas E (tokoferolis) organizme veikia kaip antioksidantas, apsaugo kūno ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio, lėtina senėjimo procesus, skatina organizmo audinių atsinaujinimą, stiprina imunitetą, mažina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.