Ligos

Kaip neužsikrėsti tuberkulioze?

Tuberkuliozė - pavojinga infekcinė ligaTuberkuliozė – tai gyvybei pavojinga lėtinė užkrečiamoji liga, kuri pirmiausiai pažeidžia žmogaus plaučius. Ją sukelia tuberkuliozės mikobakterijos.

Susirgti gali bet kas
Vis dar nemažai žmonių serga šia liga. Šių dienų tuberkuliozė vis labiau paliečia ne tik asocialius ir skurdžiai gyvenančius žmones, bet ir jaunesnius asmenis –  ypač nuo šios klastingos kenčia jaunos moterys ir vaikai.
Lietuva priskiriama vidutinio sergamumo šalims. Vilniaus visuomenės sveikatos centro duomenimis, Vilniuje 2013 m. atvira tuberkuliozės forma susirgo 122 vilniečiai (vaikai nesirgo), 2012 m. – 118 (iš jų 3 vaikai), 2011 m. – 109 (iš jų 2 vaikai).  Tuberkulioze dažniausiai užsikrečiama oro lašiniu būdu. Vienas sergantis žmogus per metus gali užkrėsti nuo 15 iki 25, taigi nuo šios ligos niekas neapdraustas. Juo labiau, kad pasaulis dėl migracijos tampa mažesnis, o tuberkuliozės bakterijos pavojingesnės.
Greičiausiai tuberkuliozės infekcija galima užsikrėsti ilgai ir artimai kontaktuojant – ne tik su šeimos nariais, bet ir bendradarbiais, bendraklasiais ar mokytojais.

Gydymas reikalauja kantrybės  

Ligos simptomai dažniausiai nežymūs – truputį pakilusi temperatūra (iki 37,4C), naktinis prakaitavimas, tris savaites trunkantis kosulys, apetito stoka, silpnumas, nuovargis, svorio kritimas. Tuberkuliozė gali pažeisti ne tik plaučius, bet ir kitus organus, išplisti visame organizme.
Tuberkuliozės gydymas trunka  nuo 6 mėnesių iki kelerių metų, ir reikalauja daug kantrybės ir atsakomybės. Nebaigus gydymo vystosi atsparios vaistams tuberkuliozės formos, kurios kelia ypač didelę grėsmė visuomenės sveikatai. Pagal sergamumą vaistams atspariomis tuberkuliozės formomis, Lietuva patenka į rizikingiausių valstybių sąrašą. Šiame sąraše ir Latvija, Estija, Rusija, Uzbekistanas, Kazachstanas.
Ar sveikas žmogus užsikrės tuberkulioze, priklauso nuo įvairių dalykų, vienas iš svarbiausių – kiek tuberkuliozės mikobakterijų bus įkvėpta. Tai priklauso ne tik nuo ligonio būklės, bet ir nuo bendravimo su juo trukmės, atstumo nuo jo, kambario dydžio ir oro cirkuliavimo jame. Pavojingiausias – artimas kontaktas, kai būnama su ligoniu ilgai ir vienoje mažoje patalpoje.

Apsaugo imuninė sistema

Didžiausią reikšmę saugantis nuo tuberkuliozės turi imunitetas. Labai neatsparūs tuberkuliozei maži vaikai, paaugliai, senyvi žmonės, sergantys įvairiomis ligomis ar tiesiog imlūs infekcijai dėl genetinių ypatybių. Stipresnio imuniteto žmonės gali nesusirgti net ir ilgai artimai bendraudami su sergančiuoju.
Šia liga ja suserga tik 10 proc. užsikrėtusių žmonių. Tuberkuliozei turi įtakos imunitetas, kurį slopina nevisavertė mityba, stresas, alkoholio, tabako vartojimas, kitos ligos.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistų informacija

Nuotrauka iš flickr.com, autorė Marie