Kaulais rūpinkimės, kol jie nepradėjo lūžti
Kaulų lūžiai gresia per dešimtadaliui Lietuvos gyventojų, o osteoporozę specialistai vadina viena iš „tyliųjų visuomenės epidemijų“. Ligos pradžioje nebūna jokių simptomų, todėl visiems vyresniems žmonėms svarbus kaulų mineralinio tankio tyrimas. Gydytojai ir vaistininkai perspėja, kad norint nugalėti ar bent susilpninti šią klastingą ligą, tablečių ar injekcijų nepakanka – būtinas sveikas gyvenimo būdas.
Lietuvos osteoporozės fondo duomenimis, šia liga Lietuvoje serga apie 200-250 tūkst. žmonių (10-12 proc. gyventojų). Pasaulyje osteoporoze serga apie 200 mln. žmonių. Dėl šios ligos kasmet įvyksta 2,5 mln. kaulų lūžių. Lūžus stuburo slanksteliui ar šlaunikauliui, miršta 10–15 proc. nukentėjusiųjų.
„Osteoporozė –sunki liga, kai sumažėja kaulų mineralų tankis ir jų kokybė. Deja, osteoporozė vis labiau „populiarėja“ tarp į šeštą dešimtį įkopusių žmonių. Susilpnėjus kaulams, jie gali lūžti. Dažniausiai lūžta stuburo, riešo, šlaunikaulio, dubens ir peties kaulai. Tyrimais nustatyta, kad ligai progresuojant ir patyrus pirmąjį lūžį, antro lūžio tikimybė padidėja net iki 12 kartų. Lūžus šlaunikauliui, tik pusė žmonių sugeba savarankiškai apsirengti, vaikščioti ir lipti laiptais.
„Camelia“ vaistininkės Gintarės Krikščiūnienės teigimu, kaulų retėjimas moterims pagreitėja po menopauzės – nuo 50-60 metų ir vyrams nuo 60-70 metų. „Rizikos veiksnių nemažai: amžius, genetika, menopauzė ir mažas kalcio ar vitamino D kiekis maiste. Taip pat osteoporozė gali atsirasti dėl fizinio aktyvumo stokos, rūkymo ir alkoholio vartojimo, kai pašalintos kiaušidės, dėl didelių kofeino kiekių, turi reikšmės vaistai nuo epilepsijos, skydliaukės hormonai, ligos. Dažniau nukenčia smulkaus sudėjimo ir mažo svorio žmonės.
Pasak vaistininkės, itin svarbu osteoporozę nustatyti dar iki pirmųjų kaulų lūžių. „Padeda kaulų mineralinio tankio tyrimas. Vis daugiau vyresnių amžiaus žmonių užsuka į vaistines pasitikrinti kaulų tankio, bet išvengti šios nelaimės nesistengiama aktyviai“, – pastebėjo ji.
„MediCA klinikos“ šeimos gydytojos Vaidos Gedgaudienės tvirtinimu, dažniausiai savo kaulais susirūpinama, kai ištinka skausmingi slankstelių ar šlaunikaulio kaklelio lūžiai. Tačiau rūpintis kaulais vertėtų pradėti gerokai anksčiau. Kaulų tankį derėtų išsitirti visoms 50 metų ir vyresnėms moterims, taip pat, jei prasidėjo ankstyva menopauzė. Tas pats galioja ir vyrams, ypač turintiems sumažėjusį testosterono kiekį, vartojusiems skydliaukės hormonus, vaistus nuo epilepsijos, skrandžio rūgštingumą mažinančius vaistus, sirgusiems reumatoidiniu artritu, endokrininėmis ligomis“, – teigė V. Gedgaudienė.
Ji pastebi, kad dauguma mano, kad išgerta tabletė ar susileistas vaistas padės išspręsti osteoporozės sukeltas problemas. „Deja, vaistai yra tik vienas žingsnis norint nugalėti ar bent susilpninti šią klastingą ligą, reikia ir kitų priemonių. Pravartu pakeisti gyvenimo būdą, taip pat – saugotis griuvimų ir lūžių“, – sakė „MediCA klinikos“ šeimos gydytoja.
Vaistininkė G. Krikščiūnienė pataria, kaip išvengti osteoporozės, ją atitolinti ar palengvinti – tai nėra sunku. „Derėtų sveikai maitintis: valgyti kuo daugiau kalcio turinčių maisto produktų: pieno produktų, mėsos, žuvies, vaisių daržovių. Vengti kalcio kiekį mažinančių produktų: kofeino, alkoholio, cukraus, druskos. Jei mityboje kalcio nepakanka, reikėtų vartoti kalcio ir vitamino D maisto papildus. Įrodyta, kad kaulus stiprina judėjimas, tad patariama kasdien bent pusvalandį pasivaikščioti, pakilnoti nedidelius svorius. Ir žinoma, atsisakyti žalingų įpročių bei profilaktiškai tikrintis kaulų tankį“, – prevencines priemones vardija vaistininkė.