Išsivaduoti nuo akinių ar lęšių padės regos korekcija lazeriu

Woman eyesKasmet daugėja blogai matančiųjų ir jaunėja nešiojančių akinius arba kontaktinius lęšius žmonių amžius.  Medicinos diagnostikos ir gydymo centro, akių ligų gydytojai kviečia pasirūpinti savo akių sveikata.

Kaip išvengti akių ligų?

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, praėjusiais metais akių ligos nustatytos kas ketvirtam vaikui (25,1 proc.) iki 17 m. ir kas 7–8 (13 proc.) suaugusiajam. Rūpintis akių sveikata reikia nuolat – tinkamai maitintis, leisti akims pailsėti, daryti akių mankštą. Jei regėjimas pablogėjo, peršti ar skauda akis, atsirado kitų nemalonių pojūčių, nelaukite, kol jie sustiprės. Kreipkitės į gydytoją oftalmologą. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, net 80 proc. regėjimo sutrikimų galima išvengti juos tinkamai gydant arba rūpinantis profilaktika. Todėl kiekvienas kartą per metus turėtų būtinai pasitikrinti regėjimą.

Akių ligos ir negalavimai, bloginantys regėjimo aštrumą

Dažniausios akių ligostrumparegystė, toliaregystė ir astigmatizmas. Tai refrakcijos ydos, kurios išsivysto dėl to, kad šviesios spinduliai susikerta ne akies tinklainėje, o prieš ją (trumparegystė) arba už jos (toliaregystė). Dėl astigmatizmo daiktų ir vaizdo kontūrai matomi neryškiai, nes iš vieno taško atėjęs spindulių pluoštas nesusikerta viename tinklainės taške.

Vyresni žmonės akinius nešioja dėl presbiopijos. Presbiopija nėra liga. Metams bėgant lęšiukas sukietėja, netenka elastingumo, todėl negali gerai išsigaubti, ir žmogus gerai nebemato iš arti. Maždaug nuo 40-ties visiems pasidaro sunkiau ryškiai matyti iš arti.

Jei nenorite nešioti akinių

Akinių pasiūla didžiulė ir jie tampa aksesuaru. Tačiau daugelis nenori nei akinių, nei lęšių. Jiems gydytojai pataria atlikti regos korekciją lazeriu. Tai šiuo metu populiariausias būdas atkurti regėjimo aštrumą visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Jis tinka sergantiems trumparegyste, toliaregyste ir astigmatizmu, taip pat jei akys nusilpo dėl presbiopijos.

Akių operacijos lazeriu atliekamos jau apie 30 metų. Beje, oftalmologijoje (1965-aisiais) lazeris buvo panaudotas pirmiausia. Per tą laiką ir lazeriai, ir technologijos ištobulėjo, tačiau mitų vis dar netrūksta.

Mitas Nr. 1 – akių korekcija lazeriu labai skausminga

Netiesa. Akių korekcija lazeriu visiškai neskausminga, pacientas gali jausti tik švelnų prisilietimą prie akies, spustelėjimą. Nemalonūs pojūčiai visiškai numalšinami specialiais lašais. Po akių korekcijos gerai pradedama matyti jau per 12 val. Iš karto po operacijos kelias valandas arba kiek ilgiau žmogus mato tarsi pro rūką, gali peršėti akis. Tai priklauso nuo regos korekcijos lazeriu metodo.

Mitas Nr. 2 – stiprios trumparegystės lazeriu koreguoti negalima

Netiesa. Korekciją lazeriu galima atlikti ir esant didelio laipsnio trumparegystei, t. y. kai refrakcijos yda yra 6 dioptrijos ir daugiau. Netgi 12 dioptrijų ydą galima koreguoti lazeriu, tačiau ragena turėtų būti pakankamo storio. Svarbu, kad ragena nebūtų išplonėjusi, trukdo ir keratokonuso liga (kinta ragenos forma ir ji plonėja), taip pat svarbios sveikos kitos akies struktūros. Regėjimas turėtų būti stabilus ne mažiau kaip vienerius metus. Ar galima lazerinė korekcija, išaiškėja tik atlikus specialų akių tyrimą.

Mitas Nr. 3 – po operacijos gresia komplikacijos, galima netgi apakti

Kaip ir kiekvienos operacijos metu, atliekant regos korekciją lazeriu, išlieka komplikacijų tikimybė. Tačiau tai reti atvejai – vienam pacientui iš tūkstančio. Kai kuriems žmonėms (maždaug penkiems iš šimto) gali prireikti sustiprinti gydymo efektą maždaug po 6 mėnesių.

Po lazerinės korekcijos tikrai neapaksite – šiuolaikinėmis technologijomis labai tiksliai atrenkami tinkami operacijai pacientai ir procedūros atliekamos saugiai. Be to, ir įranga, t. y. lazeris, turi apsaugos nuo nepageidaujamų poveikių mechanizmų. Be abejo, kaip ir bet kurios kitos operacijos, regos korekcijos lazeriu sėkmė labai priklauso nuo gydytojo patirties ir įrangos, kuria operuojama.

Mitas Nr. 4 – lazerinė akių korekcija ne visam laikui, vis tiek prireiks akinių ar kitos operacijos

Netiesa. Regos korekcijos lazeriu rezultatai yra ilgalaikiai. Žinoma, metams bėgant operuotoje akyje vystosi tokie pat fiziologiniai pokyčiai kaip ir neoperuotoje, t. y. atsiranda presbiopija. Taip pat gali atsirasti lęšiuko, tinklainės ar nervinių skaidulų pokyčių, kurie nėra susiję su korekcija lazeriu. Tai, senėjimo ar kitų patologinių procesų akyse pasekmės.

Mitas Nr. 5 – per mažai ištirta, kaip lazerinė akių korekcija atsilieps senatvėje

Žmonės, kuriems lazerinė korekcija atlikta prieš 20–30 metų, dabar yra 50–70 metų. Jie serga tokiomis pat akių ligomis kaip ir tie, kuriems korekcija neatlikta. Procedūros metu pakeičiama ragenos laužiamoji galia, t. y. akies optika ir jos stiprumas suderinamas su akies ilgiu. Pati procedūra neprovokuoja kitų akių ligų.

Pasaulyje regėjimo korekcijos lazeriu kasmet atliekamos apie 6 mln. žmonių. Šimtai tyrimų įrodo, kad tinkamai atlikta procedūra saugi, o rezultatai ilgalaikiai. Jei būtų priešingai, – šis gydymas ilgai negyvuotų. Nemažai akių gydytojų gerą regėjimą susigrąžino lazeriu.

Mitas Nr. 6 – visi lazeriai vienodi

Netiesa. Vienu lazeriu negalima atlikti akių, ginekologinių, grožio ar kitų procedūrų. Net ir tos pačios srities procedūroms naudojami įvairios paskirties lazeriai.  Skiriasi jų technologinės galimybės ir darbo greitis.

Geras lazeris – greitas, tikslus, saugus. Pvz., atliekant regos korekciją greitesniu lazeriu, ragenos audinys veikiamas labai trumpai. Todėl jis neišdžiūna ir regėjimas greičiau atkuriamas. Jeigu gydymas lazeriu trunka per ilgai, ragena procedūros metu džiūna, o regėjimo korekcija gali būti netiksli.

Dar svarbi lazerio srauto reguliavimo sistema, kuri užtikrina tobulą greitį ir tikslumą. Kad procedūra būtų saugi, lazeris turi tiksliai pataikyti į reikiamą akies vietą. Todėl labai svarbus tikslus lazerio centravimas ir nuolat judančios akies padėties nustatymas.

Paklausti apie regos korekciją lazeriu galite akių ligų gydytojų.