Liga, kuri neleidžia kvėpuoti
Suaugęs žmogus per minutę įkvepia 7-8 litrus oro. Tai yra 550 litrų gryno deguonies per dieną. Toks kiekis deguonies idiopatine plaučių fibroze sergančiam žmogui yra tikras iššūkis. Ši plaučius pažeidžianti liga nėra dažna, tačiau labai sunki –netgi prilygsta vėžiniam susirgimui.
Deja, nors šiandien Lietuvoje turime visas galimybes diagnozuoti idiopatinę plaučių fibrozę ir ją gydyti inovatyviais vaistais, apie ligą žmonės žino vis dar nedaug. Todėl dažnai į gydytojus kreipiamasi pavėluotai –jau įsisenėjus ligai.
Įspėjamieji ženklai
Ankstyvi idiopatinės plaučių fibrozės simptomai: nuolatinis kosulys, oro stoka lengvai judant, pavyzdžiui, lipant laiptais. Išklausant plaučius girdimas tarsi atsegamos lipnios juostelės garsas. Vėliau simptomai sunkėja – oro trūksta arba kosėjama netgi būnant ramybės būklės. Sergančiajam pasidaro sunku valgyti, kalbėti telefonu ar nusiprausti. Sergant idiopatine plaučių fibroze plaučiai negali normaliai funkcionuoti dėl to, kad plaučių audinys randėja ir kietėja.
Kuo liga vėliau diagnozuojama, tuo sunkiau gydoma. Todėl labai svarbu, pajutus jos simptomus, iš karto kreiptis į gydytoją. Ypač dėmesingi turėtų būti vyresni nei 45 metų amžiaus žmonės, nes būtent jie dažniausiai serga šia liga ir dažniau vyrai.
Ligą nustatyti padedantys tyrimai
Kodėl atsiranda idiopatinė plaučių fibrozė nežinoma, tačiau yra įrodymų, kad ligą gali lemti genetiniai veiksniai, rūkymas, užteršta darbo aplinka, virusinės infekcijos, gastroezofaginis refliuksas. Todėl gydytojas turi žinoti apie visus šiuos rizikos veiksnius – tai padės nustatyti ligą.
Ligai nustatyti atliekama krūtinės ląstos rentgenograma, kompiuterinė tomografija, plaučių biopsija ar bronchoskopija tiriama kvėpavimo funkcija. Įtaręs ligą gydytojas gali paskirti vieną arba kelis iš šių tyrimų.
Naujausias idiopatinės plaučių fibrozės gydymas
Idiopatinei plaučių fibrozei gydyti Lietuvoje nebuvo jokio specifinio gydymo. Nuo šių metų birželio vidurio šia liga sergantys žmonės Lietuvoje jau gali būti gydomi inovatyviais vaistais, kurie yra kompensuojami 100 proc. Tai nauja terapija ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.
Idiopatinė plaučių fibrozė – labai sudėtinga liga. Todėl jai nustatyti reikalingas ne vienas gydytojas, o komisija specializuotuose gydymo centruose – Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose arba Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose.
Europoje idiopatine plaučių fibroze serga 110 000 žmonių. Kasmet Europos Sąjungoje nustatoma 35 000 naujų sergančiųjų šia liga. Lietuvoje iš 100 tūkst. gyventojų ja serga 20,2 vyrų, o moterų – 13,2.