Medicina

Moters patirtis: kas padėjo išvengti gimdos kaklelio vėžio

Medicinos biologė Kristina Bučienė

Medicinos biologei Kristinai prieš 12 metų buvo nustatyti gimdos kaklelio pakitimai. Tuomet nuolatinis tikrinimasis pas ginekologą moteriai tapo jos gyvenimo dalimi.

Kas rytą atėjusi į darbą 32 metų Kristina Bučienė įjungia mikroskopą, o ant jos stalo – kelių dešimčių moterų gimdos kaklelio mėginiai – vadinamieji PAP testai. Valstybiniame patologijos centre, VšĮ VUL Santaros klinikų filiale dirbanti moteris per dieną su kolegėmis peržiūri šimtus tūkstančių ląstelių, kad laiku pastebėtų pakitusius, galinčius virsti gimdos kaklelio vėžiu, darinius.

Išgąsdino neteisinga diagnozė – vėžys

„Kai man buvo nustatyti neaiškios kilmės gimdos kaklelio pakitimai (ASCUS), buvau vos 19 metų, ir apie panašias ligas mažai tegirdėjau, deja, mano ginekologė šių tyrimų rezultatus įvardijo kaip vėžį. Apėmė liūdesys, baimė, nežinia. Verkdama ruošiausi egzaminams, o tėvams nieko nesakiau. Draugas, dabartinis mano vyras, paskatino pasikonsultuoti su kita, labiau patyrusia gydytoja. Ji paaiškino, kad tai ne vėžys, o tik pakitusios gimdos kaklelio gleivinės epitelio ląstelės. Tokie pokyčiai kartais išnyksta savaime, tačiau gali vystytis toliau – iki vėžio. Gydytoja patarė atlikti papildomus tyrimus, reguliariai tikrintis.“, – pasakoja Kristina.

Tuo metu mergina buvo medicinos biologijos magistrantūros studentė, tad, paskatinta asmeninės patirties,  intensyviai ėmė domėtis citologija, ikivėžiniais gimdos kaklelio pakitimais ir pagrindinį gimdos kaklelio vėžio sukėlėją – žmogaus papilomos virusą (ŽPV). Deja, pakartojus PAP tyrimą iš mėginio skystoje terpėje, buvo nustatyti nežymūs gimdos kaklelio pakitimai (LSIL) ir tai, kad Kristina yra  užsikrėtusi vienu iš 14 aukštos rizikos ŽPV tipų, dėl kurių ir išsivysto gimdos kaklelio vėžys. Nebeliko abejonių, kad jai reikia atlikti gimdos kaklelio konizacijos procedūrą.

„Noriu patikinti visas moteris, kad ikivėžiniai gimdos kaklelio pakitimai – ne nuosprendis. Pagal šių pakitimų laipsnį, ginekologas parenka gydymą. Nustačius žymius ikivėžinius pakitimus, gelbsti labai paprasta chirurginė procedūra – gimdos kaklelio konizacija, kurios metu pašalinama dalis gimdos kaklelio audinių. Procedūra nesudėtinga – praėjus valandai po jos galima grįžti į darbą. Vėžio gydymas – atvirkščiai – sudėtingas procesas, galintis palaužti tiek fiziškai, tiek psichologiškai.

Moterys baiminasi išgirsti nepalankią diagnozę, bet slapstantis problema nedings ir  tik didės. Galiu padrąsinti, kad nė viena procedūra – nei PAP tepinėlio paėmimas, nei gimdos kaklelio konizacija – nėra skausminga“, – tvirtina Kristina.

Atsakinga profesija

Kristina profesija nelengva: „Tai be galo atsakingas darbas, nes nuolat turi būti susikaupęs, atidus ir nuoseklus. Mūsų darbo kabinete niekada neskamba muzika, beveik nesikalbame – būtina susikaupti, nes neturime teisės padaryti klaidų – juk jos gali kainuoti kitos moters gyvybę, – pasakoja medicinos biologė Kristina. – Kasdien ištiriame po pusę šimto gimdos kaklelio tepinėlių –tūkstančius ląstelių. Apsidrausdamos, kas dešimtą atsitiktine tvarka parinktą tepinėlį duodame įvertinti ir kolegei, nes negalime praleisti nė menkiausios smulkmenos. Visus tepinėlius su pakitimais peržiūri gydytojas patologas, tik tada nustatoma galutinė diagnozė“, – apie savo darbą pasakoja moteris.

Kristina labai norėtų, kad moterys ją išgirstų, nes tikrintis – būtina, o „neturiu sau laiko“, „man nieko neskauda“, „nenoriu išgirsti bauginančios diagnozės“ nerimti moters pasiteisinimai. Skirtingai nuo kitų, gimdos kaklelio vėžys gali būti sustabdytas labai anksti, dar iki jam prasidedant, tik būtina periodiškai atlikti tyrimus.

Faktai apie gimdos kaklelio vėžį:

  • Kas savaitę dėl gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje vidutiniškai netenkame 5 moterų;
  • Gimdos kaklelio vėžys lengvai nustatomas ikivėžinėje stadijoje profilaktiniais tyrimais;
  • Pagrindinis ligos sukėlėjas yra žmogaus papilomos viruso (ŽPV) 14 aukštos rizikos tipų (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68);
  • Visos 25–60 m. amžiaus moterys turi galimybę nemokamai kas 3 metus atlikti paprastąjį PAP testą dėl gimdos kaklelio pakitimų;
  •  Tikslesnis tyrimas – PAP testas – atliekamas iš skystosios terpės (jis valstybės nekompensuojamas). Iš to paties mėginio galima nustatyti aukštos rizikos ŽPV tipus bei lytiškai plintančias infekcijas.