Nemeskime senų vaistų į buitinių atliekų konteinerį

capsulesNuo šiol netinkamus naudoti vaistus galima atnešti į bet kurią vaistinę. UAB „Farmacinių atliekų šalinimas” direktorė Rosvita Gustaitienė ragina nemesti netinkamų naudoti vaistų į buitinių atliekų konteinerį, bet atnešti juos į bet kurią vaistinę ir atiduoti vaistininkui. Netinkamus vaistus nemokamai priima visos vaistinės ir perduoda juos atliekų tvarkytojui, kuris farmacines atliekas saugiai sudegina specialiame įrenginyje, taigi cheminės medžiagos nepatenka į gruntinius vandenis, ar dirvožemį ir nedaro žalos gamtai.

Kiekvienoje šeimoje lieka nesuvartotų vaistų, gydomųjų tepalų, kremų, lašų ar purškalų. Veikiausiai dažnas išmesdavo senų vaistų likučius į šiukšledėžę kartu su kitomis buitinėmis atliekomis, nes nežinojo, kad nenaudojami vaistai turi būti šalinami kitaip. Tikriausiai iki šiol ir žiniasklaidoje trūko informacijos apie tai, kad gyventojai gali nemokamai farmacines atliekas grąžinti į bet kurią vaistinę, o vaistinės privalo farmacines atliekas iš gyventojų priimti. Tikiuosi, kad nuo šių metų sausio įsigaliojusi Vyriausybės patvirtinta „Naikintinų vaistinių preparatų priėmimo iš gyventojų  ir apmokėjimą už jų tvarkymą tvarka“, bus paskata vaistinėms priimti nenaudojamus vaistus ir juos tvarkyti pagal nustatytus reikalavimus. Dokumentas įsigaliojo nuo šių metų sausio 1 dienos.

Iš gyventojų priimtus naikintinus vaistinius preparatus vaistinė privalo perduoti Sveikatos apsaugos ministerijos konkurso tvarka parinktam atliekų tvarkytojui – uždarajai akcinei bendrovei „Farmacinių atliekų šalinimas” ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo jų priėmimo dienos.

Farmacijos įstatymo 42 straipsnis jau nuo 2011  metų visas vaistines įpareigojo iš gyventojų nemokamai priimti naikintinus vaistinius preparatus. Šio įstatymo 42 straipsnio 1 dalyje taip pat įtvirtinta, kad už farmacinių atliekų, surinktų iš gyventojų, tvarkymą mokama iš valstybės biudžeto. tačiau iki šiol atliekų farmacinių tvarkytojams mokėjo pačios vaistinės. Nuo šiol už farmacinių atliekų, surinktų iš gyventojų, tvarkymą bus mokama iš valstybės biudžeto pagal tvarkyti priimtą faktinį vaistinių preparatų kiekį.

Atliekos bus surenkamos pagal šios bendrovės  sudarytą atliekų išvežimo grafiką, kuris skelbiamas bendrovės interneto svetainėje www.farmacinesatliekos.lt. Šioje svetainėje galima susipažinti ir du naikintinų vaistinių preparatų perdavimo bus įforminamo reikalavimais bei pateikiamos pavojingų atliekų lydraščio ir krovinio važtaraščio formos.

Pažymėtina, kad vaistinės turės ir savo komercinėje veikloje susidariusių atliekų, kurios bus žymimos skirtingu kodu.  Bendrovė iš vaistinių priims ir komercinėje veikloje susidariusias, ir iš gyventojų surinktas farmacines atliekas. UAB „Farmacinių atliekų šalinimas” ragina gyventojus namuose turimus netinkamus vartoti vaistus atnešti į vaistines: „Elkimės atsakingai – nemeskime senų vaistų į buitinių atliekų konteinerį”.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *