Gydymas

Plyšus peties sąnario sausgyslėms išgelbės – popetinis balionas

Skausmų kamuojamiems pacientams, kuriems plyšo peties sąnario sausgyslės,  VUL Santaros klinikose pasiūlytas naujas gydymas – popetinis balionas.

Peties sąnario sausgyslių problemos – traumų ir amžiaus pasekmė

Peties sąnaryje 4 sausgyslės sudaro rotatorių manžetę („sukamąjį varžtį“), kuri viršutinius peties raumenis tvirtina prie kaulo, žastikaulio galvos. Šios sausgyslės padeda judinti ranką per peties sąnarį. Jos yra tarp žastikaulio galvos ir mentės petinės ataugos. Rotatorių manžetės plyšimas yra dažna peties problema, atsirandanti dėl traumos ar su amžiumi. Nustatyta, kad 13 procentų 50-59 metų amžiaus žmonių rotatorių manžetė yra plyšusi, ši problema kamuoja 20 procentų 60-69 ir 31 procentą 70-79 metų žmonių.

Gydymas iki šiol buvo sudėtingas ir varginantis

„Plyšus rotatorių manžetei, peties sąnario judesiai tampa riboti, jaučiamas skausmas. Dažnai jis vargina naktį, paryčiais, plinta žemyn į ranką. Žmogus neišsimiega, jie kreipiasi į gydytojus. Deja, toks plyšimas savaime nesugyja, dažnai reikia operacijos. Esant dideliam plyšimui ar blogai sausgyslių būklei, jų prisiūti negalima, žastikaulio galva trinasi į mentės petinę ataugą. Tokių pacientų gydymas yra iššūkis“, – pasakoja Santaros klinikų Ortopedijos – traumatologijos centro gydytojas ortopedas traumatologas Remigijus Valčeckas.

Pasaulyje įprastas dvejopas tokių pacientų gydymas – operacinis arba konservatyvusis, kai taikomos fizioterapijos procedūros, kineziterapija, kortikosteroidų injekcijos, skiriami nuskausminamieji vaistai. Kaip žinia, tai turi pašalinį poveikį. Iki šiol, pasirinkus operaciją, laukė sudėtingos, didelės apimties operacijos – sausgyslės buvo perkeliamos iš kitų peties vietų arba keičiamas sąnarys (endoprotezavimas).

Po nesudėtingos operacijos jau kitą dieną galima judinti ranką

„Labai džiaugiamės, kad nuo šiol mūsų pacientams galėsime siūlyti ir vieną inovatyviausių gydymo galimybių – popetinį balioną, kuris implantuojamas tarp mentės petinės ataugos ir žastikaulio galvos, bei pripildomas skysčiu. Šiandien Santaros klinikose atlikome dvi pirmąsias tokias operacijas. Pati operacija yra minimaliai invazyvi, atliekama artroskopiniu būdu, per nedidelius pjūvius, nesudėtinga, trunka 20-30 minučių. Jau kitą dieną pacientai gali grįžti namo“, – džiugaus jaudulio neslepia R. Valčeckas.

Popetinis balionas pagamintas iš biologiškai skaidomos medžiagos ir visiškai ištirpsta per vienerius metus. Jis neleidžia trintis žastikaulio galvai į petinę ataugą. Todėl išnyksta peties skausmas, padidėja judesių aplitudė.
„Dažniausiai šios mūsų pagalbos prireikia pacientams po traumų arba dėl amžiaus pokyčių, kai sausgyslės būna susidėvėjusios, stipriai nutolusios nuo prisitvirtinimo vietos, tačiau dar nėra peties sąnario artrozės. Popetinis balionas – tai dar vienas įrodymas, jog tai, kas paprasta yra genialu. Nuo šiol nebereikės ilgai trunkančios, operacijos, netrumpo reabilitacijos periodo. Implantavus popetinį balioną, jau kitą dieną galima judinti ranką“, – kalba gydytojas.

Mokslininkai bei gydytojai, naudodami šiuos popetinius balionus, nustatė, kad jiems ištirpus susidaro randinis audinys. Manoma, jog dėl šio randinio audinio ir praėjus daugiau nei vieneriems metams pacientai nebejaučia skausmo petyje. Jau yra mokslinių straipsnių, kuriuose rašoma, kad ir praėjus keliems metams 90 procentų pacientų džiaugiasi šio naujo operacinio gydymo rezultatais.

Popetinis balionas naudojamas daugelyje pažangių Europos centrų, pavyzdžiui, Vokietijoje, Britanijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Olandijoje ir kituose.