Sveika gyvensenaVasara

Saulės ir šilumos smūgis – kaip išvengti ir padėti nukentėjusiajam?

Saulė asocijuojasi su vitaminu D bei malonia šiluma, tačiau ja mėgautis per ilgai pavojinga. Odos nudegimai, perkaitimas, dehidratacija – pagrindinės saulės atneštos bėdos. Kad karšti ir saulėti orai nepakenktų sveikatai, nepamirškite pagrindinių taisyklių.

Keletas paprastų taisyklių

Saulėtą vidurdienį paplūdimyje būkite po skėčiu, saugokite akis ir odą – užsidėkite saulės akinius, pasitepkite gerai apsaugančiu kremu, apsivilkite laisvus, šviesius drabužius, užsidėkite skrybėlę, kepuraitę ar skarelę. Sveikiausias gėrimas karštą dieną vanduo – negazuotas arba silpnos mineralizacijos. Suaugusiam žmogui per dieną reikia išgerti apie 2 l vandens. Nevartokite alkoholio, saldžių ar kofeino turinčių gėrimų. Dėl alkoholio galima patirti įvairias traumas ar nuskęsti. Be to, prakaituodamas karštyje žmogus netenka daug skysčių, o alkoholis dar labiau paskatina dehidrataciją, dėl kurios netenkama sąmonės, ypač ilgai būnant saulėkaitoje.

Karštą vasaros dieną jokiu būdu įkaitusiame automobilyje nepalikite vienų vaikų ir naminių gyvūnų!

Prie vandens telkinių akylai stebėkite mažamečius vaikus. Venkite maudynių nežinomose, nuošaliose vietose. Rinkitės paplūdimį, kuriame daugiau žmonių ir budi gelbėtojai. Visuomenės sveikatos specialistai primena, jog negalima maudytis iškart pavalgius, taip pat – šokti į vandenį įkaitus saulėje. Labai pavojinga šokinėti į vandenį nežinomoje vietoje, nes galima susižaloti atsitrenkus į dugne esančius akmenis ar kitką.

Jei ištiko saulės ar šilumos smūgis

Su perkaitimu susiję negalavimai dažniausiai ištinka vyresnius žmones, turinčius padidėjusį kraujospūdį ar sunkiai dirbančius bei sportuojančius karštyje. Perkaitimo simptomai: gausus prakaitavimas, išblyškusi oda, raumenų mėšlungis, greitas nuovargis, silpnumas, mieguistumas, galvos skausmas, pykinimas ar vėmimas. Oda gali būti vėsi ir drėgna, pulsas – silpnas ir dažnas, kvėpavimas – pagreitėjęs ir paviršutiniškas. Jei nukentėjusysis turi sąmonę, nuveskite jį į pavėsį, apklokite šaltu vandeniu sudrėkinta antklode, ją nuolat drėkinkite. Kai kūno temperatūra nukris iki 37,5 laipsnių, antklodę pakeiskite sausa, duokite nukentėjusiajam vėsių skysčių. Jei žmogus be sąmonės, paguldykite jį ant šono, vėdinkite ir niekuo negirdykite, vežkite į gydymo įstaigą.

Jei žmogus skundžiasi galvos skausmu, svaigimu, silpnumu, pykinimu, zvimbia ausyse, mirga akyse, o oda išblyško, pila šaltas prakaitas, greičiausiai ištiko saulės smūgis ir galima netekti sąmonės. Nukentėjusįjį, jei jis turi sąmonę, reikia nuvesti į pavėsį, paguldyti truputį pakelta galva arba pasodinti, šaltu kompresu vėsinti kaktą, duoti vėsesnių skysčių. Jei žmogus be sąmonės, paguldykite jį ant šono, vėdinkite ir kuo greičiau vežkite į gydymo įstaigą arba kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Parengė Kauno visuomenės sveikatos biuras