Vyrų sveikata – kuo ilgiau stipri ir nepriekaištinga
Ar vyrai turi SAVO dieną, kai gali pasilepinti silpnosios lyties dėmesiu? Įvairūs šaltiniai teigia, jog skirtingose šalyse tarptautinė vyrų diena minima skirtingu laiku. Pavyzdžiui, Ukrainoje – vasario 23 d., Lenkijoje ir Slovėnijoje – kovo 10 d., Brazilijoje – liepos 15 d., Indijoje – lapkričio 19 d. Visai nesvarbu, kuri iš šių datų yra tikroji, ar šią dieną esame linkę minėti mes, lietuviai. Svarbiausia, kad vyrai būtų sveiki, stiprūs ir pajėgūs visomis prasmėmis. Kokius tyrimus kokiame amžiuje vyrams derėtų prisiminti, nuo ko ir kaip save saugoti, ką vartoti pataria urologas ir vaistininkė.
Į penktą dešimtį įžengus…
Daugumoje populiarių moteriškų žurnalų 45-50 metų riba sąlygiškai žymi vidutinio amžiaus krizės pradžią. Tuo tarpu medicinoje 45-50 metų riba – tai ženklas, kai vyrams reikėtų pradėti atidžiau galvoti apie savo sveikatą.
Kaip teigia „MediCA klinikos“ urologas Julius Masiliūnas, vyrams rimčiau savo vyriškąja sveikata profilaktiškai derėtų susirūpinti maždaug nuo 45-50 metų – patartina apsilankyti pas urologą, atlikti inkstų, šlapimo pūslės tyrimus, priešinės liaukos (prostatos) specifinio antigeno tyrimą (PSA). „Šio antigeno (PSA) padidėjimas leidžia įtarti prostatos vėžį, bet ne jį diagnozuoti. 50-75 metų sulaukę vyrai PSA tyrimą gali pasidaryti nemokamai kartą per dvejus metus, pastarąjį kompensuoja valstybė. Prostatos vėžys diagnozuojamas atliekant prostatos biopsiją“, – pasakoja gydytojas.
Anot J. Masiliūno, didesnė rizika susirgti prostatos vėžiu yra tiems vyrams, kurių šeimoje jau yra sergančiųjų minėta piktybine liga. „Šiaip jau, išgirdus diagnozę „prostatos vėžys“ nereikėtų labai išsigąsti. Dažniausiai prostatos vėžys nustatomas gana anksti, I ar II stadijoje. Prostatos vėžio gydymas priklauso nuo to, ar vėžys lokalus, išplitęs ar metastatinis. Neišplitusiam vėžiui taikomas aktyvus stebėjimas, operacinis gydymas (prostatos šalinimo operacija – prostatektomija), išorinė spindulinė terapija arba brachiterapija (gydymas radioaktyviomis sėklomis). Jei vėžys išplitęs ar metastazavęs, taikoma hormonų terapija, atliekama kastracija. Ligai progresuojant, po minėtų gydymų galima spindulinė paliatyvi terapija arba chemoterapija. Gydymo būdas parenkamas atsižvelgiant į individualią situaciją“, – tvirtina urologas.
Pasak J. Masiliūno, žinoma, yra įvairių problemų, sveikatos sutrikimų, kurie vyrus lankytis urologo kabinete paskatinta ir jaunesniame amžiuje, taip pat dažniau nei kartą per metus ar dvejus. Tai būtų įvairūs infekciniai urogenitalinės sistemos susirgimai, seksualinės disfunkcijos, bėdos, susijusios su gerybine prostatos hiperplazija.
Tiek energijai, tiek aistrai padidinti
Kaip teigia mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Zita Janušauskienė, paskutiniuoju metu vis daugiau vyrų skundžiasi įvairiomis vyriškumą trikdančiomis bėdomis, kurias išprovokuoja psichosocialinės priežastys – stresas, įtemptas gyvenimo ritmas, nuolatinis nuovargis. „Žinoma, lengviausia ir paprasčiausia sau padėti būtų – kaip įmanoma labiau vengti stresinių situacijų, kuo daugiau ilsėtis, nepersitempti, valgyti visavertį maistą, užsiimti aktyvia fizine veikla, riboti svaigalų vartojimą bei kitus žalingus įpročius. Reikalui esant, būtinai pasitarus su gydytoju ar vaistininku, galima pavartoti specialių maisto papildų. Juose esančios medžiagos (tokios, kaip vitaminai A, C, D3, B1, B2, B6, B12, pantoteno rūgštis, niacinas, kalis, selenas, cinkas, magnis, jodas, kalcis ir kt.) aprūpina organizmą reikalingais mineralais bei vitaminais, stiprina imuninę sistemą, suteikia energijos aktyviam ir kokybiškam gyvenimui, gerina potenciją. Aktyviems vyrams itin būtinas elementas yra kofermentas Q10. Jis stiprina širdies raumenį, suteikia energijos ir yra puikus antioksidantas. Citrusiniai bioflavonoidai padeda išlaikyti sveiką imuninę sistemą, kartu gerina vitaminų įsisavinimą. Vynuogių sėklų ekstraktas – tai puikus kalio šaltinis. Česnakai pasižymi priešvėžinėmis savybėmis, „tirpina“ blogąjį cholesterolį. Na, o aistrai sužadinti reikėtų ieškoti preparatų, kurių sudėtyje yra Peruvinių pipirnių (Lepidium meyenii) augalo ekstrakto. Pastarasis pasižymi stimuliuojančiu poveikiu, gerina pojūčius, didina vyrišką energiją“, – pasakoja Z. Janušauskienė. Anot „Camelia“ vaistininkės, papildai, kuriuose yra patentuotos medžiagos Libisterolio, gerina prostatos ir šlapimo takų veiklą, sukuria seksualinį komfortą. Vyresnio amžiaus vyrams rekomenduotini preparatai su Afrikinės slyvos ir Palmėtinės sabapalmės augaliniais ekstraktais – jie mažina prostatos audinių uždegimą ir hiperplaziją. Moliūgų sėklos pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, gerina šlapimo pūslės ir prostatos funkcijas, mikroelementai varis, selenas, cinkas, chromas būtini gerai prostatos veiklai.
Vaistininkės išsakytas mintis papildo „MediCA klinikos“ urologas J. Masiliūnas. Pasak jo, vyrams, norintiems kuo ilgiau būti sveikais ir stipriais, svarbu ne tik laikytis sveiko gyvenimo principų, reguliariai vartoti reikalingų vitaminų ir mikroelementų, bet ir reikėtų vengti infekcijų pavojaus (ypač plintančių lytiniu keliu), taip pat stengtis neperšalti. Tai gali turėti įtakos ne tik vyrų potencijai, bet ir vaisingumui.