ProfilaktikaVasara

Musė gali užkrėsti infekcine liga

Musės atneša ligasiKą darote, kai po namus zuja įkyrios musės? Greičiausiai vejate jas arba netekę kantrybės pritrenkiate laikraščiu. Tačiau atsargiai: kenkėjų kontrolės ekspertai įspėja, kad musės gali užkrėsti vidurių šiltine, dizenterija ar kita liga.

Musės – bakterijų šaltinis

Musių maistas labai įvairus, jos minta ir žmonių, gyvūnų maistu, dvėseliena, atmatomis ir ekskrementais. Vienos musės viduriuose gali būti net 33 milijonai mikroorganizmų ir dar pusė milijardo galima rasti ant jos kūno bei kojų. Taigi nutūpusi musė palieka tūkstančius bakterijų.

Viena moteris musių išsigando tada, kai įskilusiuose kiaušiniuose rado besiraitančių lervų.

Situaciją komentuoja biologas Liutauras Grigaliūnas: „Kartais tereikia ant stalo padėti žalios mėsos, kaulų, daržovių ar kitų musėms patinkančių produktų ir greitai ten pastebėsite daugybę kiaušinėlių, iš kurių vėliau išsirita lervos. Pavojingiausia, kad ant mėsos, duonos, obuolio ar kito maisto produkto nutūpusios musės perneša infekcines ligas. Taigi suvalgę tokį produktą galime užsikrėsti. Virškinamojo trakto negalavimai ypač dažni šiltuoju metų periodu, nes žmonės valgo gamtoje, o maistą ir atliekas palieka nesandariuose induose arba maišeliuose”, – pasakoja biologas. Musės įlenda net pro mažiausią plyšį ir padeda kiaušinėlius.

Kaip išvengti musių?

Šių kenkėjų pora vos per šešias ar aštuonias savaites gali susilaukti vieno milijono palikuonių. Dalis žmonių muses naikina įprastomis priemonėmis, bet jos veikia trumpai, pavojingos žmogaus ir gyvūnų sveikatai. Be to, dauguma kenkėjų adaptavosi prie įprastų naikinimo būdų. Kenkėjų kontrolės ekspertai tikina, kad apsisaugoti nuo musių ir išvengti ligų nėra sudėtinga.

UAB „Dezinfa” vadovė Margarita Kutkaitė pataria naudoti šiukšliadėžes su sandariais dangčiais ir visada juos uždengti.  Taip pat svarbu išvalyti virtuvės prietaisų apačioje esančius maisto likučius, nepalikti nešvarių indų, nedelsiant išvalyti naminių gyvūnų išmatas. Jos yra ne tik puiki musių veisimosi vieta- ant jų musė gali nutūpti prieš nusileisdama ant maisto. Nuo musių gelbsti ir ant langų pritvirtinti tinkleliai, ypač virtuvės ir atliekų zonose.

Viena iš efektyviausių musių naikinimo priemonių – šviesos spąstai.

Patikima musių naikinimo priemonė – šviesos spąstai

„Jei neatsiginate musių, specialistai pataria naudoti specialias lempas, kurios privilioja ir sunaikina kenkėjus. Jos pravers namuose, sodybose, biuruose. Šios lempos gaminamos be jokios chemijos, taigi nekenkia sveikatai ir aplinkai. Šviesos spąstai įvairūs. Patikimais laikomi su integruotomis lipniomis juostomis. Į šviesos spąstus įkliuvęs vabzdys iš karto prilimpa prie juostos. Nė viena jo kūno dalis nenutrūksta (taip nutinka naudojant elektros spąstus) „, – tikina kenkėjų kontrolės specialistė ir paaiškina, kad musės ir kiti vabzdžiai į spąstus papuola dar nespėję pridėti kiaušinėlių ant maisto.

Kenkėjų kontrolės ekspertai įrspėja, kad virtuvėje zujantys kenkėjai gali sukelti vidurių šiltinę, cholerą, bakterinę dizenteriją, poliomielitą, tuberkuliozę ir kitas ligas.