Vasara

Gražus ir ilgalaikis įdegis – padės apsauginis kremas

Saugus įdegisKiekviena saulės voniomis besimėgaujanti moteris svajoja apie tolygų ir ilgalaikį įdegį. Tačiau daugelis bijo, kad apsauginis kremas nuo saulės trukdys įdegti. Ekspertai aiškina, kad apsauginiame kreme esantis SPF (angl. Sun Protection Factor) filtras, priešingai, padeda išsaugoti vasarą įrudusią odą kone visus metus. Kaip veikia SPF filtras, aiškina „Eurovaistinės“ vaistininkė ir odos priežiūros ekspertė Roberta Janulytė.

Pasak specialistės, nenaudojant apsauginio kremo nuo saulės, odą pasiekia didelis kiekis pavojingų UV spindulių ir ji greitai nudega. Ji gali parausti, perštėti, atsirasti pūslės. Toks įdegis yra netolygus ir greitai „nusilupa“.

SPF – apsaugos nuo saulės faktorius – riboja į odą prasiskverbiančių UV spindulių kiekį. Odą pasiekia kur kas mažesnis ir saugus UV spindulių kiekis. Deginimosi laikas pailgėja, tačiau tai nereiškia, kad įdegti neįmanoma. Rudą atspalvį odai suteikia melaninas, jo gamybą skatina ir nedidelis UV spindulių kiekis. Dėl ilgesnio deginimosi laiko melaninas tolygiau pasiskirsto, vadinasi, ir įdegis gražesnis. Toks įdegis išlieka kur kas ilgiau, nes UV spinduliai prasiskverbia giliau – iki melanocitų, ląstelių, kurios yra pamatiniame epidermio sluoksnyje ir gamina melaniną.  Oda įgauna rusvą atspalvį, o nenudega raudonai ir nesilupa, kai pažeidžiamas viršutinis sluoksnis – epitelis“, – teigia Roberta Janulytė.

Britų dermatologų asociacija priėjo išvados, kad naudojant apsauginį kremą net su SPF 15 ar 30 filtru, galima įdegti. SPF ne tik užtikrina tolygų ir ilgalaikį įdegį, bet ir apsaugo odą nuo nudegimų, senėjimo ir onkologinių odos ligų. Apsauginiai kremai su SPF filtru sumažina pavojingų ultravioletinių (UV) spindulių kiekį ir oda įdega be „streso“-  neparausta ir neperšti.

Saugų ir gražų įdegį suteiks tinkamai pasirinktas tinkamai naudojamas apsauginis kremas. Apsaugos nuo saulės kremą reikėtų rinktis pagal odos tipą ir apsaugos faktorių.

„Tamsesnio gymio moterys gali rinktis apsaugos nuo saulės priemones su SPF 10 ar 20 filtru. Šviesiaodės savo odą turėtų saugoti labiau, nes ji yra jautresnė UV spinduliams, greičiau nudega. Joms derėtų teptis priemonėmis su ne mažesniu nei SPF 25 filtru. Taip pat svarbu prisiminti, kad kremu nuo saulės reikėtų pasitepti bent pusvalandį prieš einant į lauką, kad jis gerai įsigertų į odą ir pradėtų veikti bei nepamiršti teptis pakartotinai ilgai būnant saulėje bei mėgaujantis vandeniu”, – pataria „Eurovaistinės“ ekspertė.

Ekspertai rekomenduoja rinktis priemones, turinčias plataus spektro apsaugą. Tai yra tas, kurios apsaugotų ne tik nuo UVB (ultravioletinių B spindulių), bet ir nuo UVA (ultravioletinių A spindulių). Pirmieji sukelia daugumą saulės sukeltų odos pažeidimų – ypač nudegimų. UVA spinduliai gali būti svarbus faktorius odos senėjimui ir odos vėžiui atsirasti. Agresyvūs UVA spinduliai pasiekia giliausius odos sluoksnius, sužadina kolageną naikinančius fermentus ir sukelia DNR mutaciją. Veikiant jiems dažniau vystosi piktybinės odos vėžio formos.

SPF ženklas žymi apsaugą nuo UVB spindulių, kurie gali sukelti odos nudegimą. O skaičius apytiksliai nurodo, kiek laiko žmogus pasitepęs apsauginiu kremu gali saugiai išbūti saulėje.