Kas svarbiausia gydantis plaučių uždegimą
Gydydamiesi plaučių uždegimą pernelyg pasitikime antibiotikais, neišsigydome ligos iki galo, o persirgę, nestipriname imuniteto – anot gydytojų ir vaistininkų, tai tik kelios klaidos.
Specialistai atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje nemažai žmonių serga plaučių uždegimu (pneumonija), o ši liga ypač pavojinga kūdikiams, vaikams ir pagyvenusiems žmonėms. Lietuvos Sveikatos informacijos centro duomenimis, 2006 – 2013 m. pneumonija sirgo nuo 24,5 iki 34,7 (skaičiuojant tūkstančiui gyventojų) daugiau vaikų. Serga daugiau ir suaugusiųjų: per tą patį laikotarpį ligonių atitinkamai padaugėjo nuo 13,7 iki 23,5 (1000 gyventojų).
Pasak „Camelia“ vaistininkės Gintarės Krikščiūnienės, Lietuvoje plaučių uždegimu per metus suserga 4 iš 1000 žmonių, ši liga viena pagrindinių vaikų mirčių priežasčių.
Daug žmonių serga virusinės kilmės plaučių uždegimu. Tokia liga užklumpa žaibiškai ir gydant antibiotikais, šie vaistai tik pakenkia ir susilpnina imunitetą. Bene dažniausia klaida manyti, kad antibiotikai išsprendžia visas problemas“, – aiškino G. Krikščiūnienė.
Anot jos, dažnai netinkamai gydomi plaučių uždegimo simptomai, neišsigydoma iki galo, todėl vėliau išsivysto lėtinės ligos, pavyzdžiui, lėtinė obstrukcinė plaučių liga arba dar blogiau – plaučių uždegimas atsinaujina. Tada nepadeda prieš tai vartoti vaistai. „Taip pat ne visuomet po ligos stiprinamas imunitetas – o tai daryti būtina norint išvengti pakartotinės infekcijos“, – pridūrė vaistininkė.
Pasak „MediCA klinikos“ šeimos gydytojos Violetos Januškienės, plaučių uždegimas yra klastinga liga. Ji prasideda peršalimo požymiais – aukšta temperatūra, kosuliu, skrepliavimu, bendru silpnumu, dusuliu. Todėl dažnai žmonės supainioja peršalimą ir plaučių uždegimą, gydosi patys. Pasekmės gali būti liūdnos. Verta žinoti, kad jeigu besigydant įprastais vaistais nuo peršalimo 3-4 dienas savijauta negerėja, laikosi aukšta temperatūra, tebekamuoja anksčiau minėti simptomai, būtina nedelsiant kreiptis į medikus“, – pabrėžė V. Januškienė.
Gydytoja sako, kad pneumonijos profilaktika – tai higienos priemonės ir dažnas rankų plovimas. Kosintys ligoniai turi dėvėti medicinines kaukes, kad mažiau plistų respiraciniai infekcijos sukėlėjai. Veiksmingiausia medikamentinė pneumonijos profilaktikos priemonė – vakcina nuo gripo.
„G. Krikščiūnienė pridūrė, kad norint apsisaugoti nuo plaučių uždegimo, būtina stiprinti imunitetą, subalansuoti mitybą, gerai pailsėti, dažniau būti gryname ore ir daugiau judėti. „Taip pat svarbu išsigydyti kitas ligas, tarp jų ir peršalimą, ir gripą, nes pneumonija yra viena sunkesnių šių ligų komplikacijų“, – pridūrė vaistininkė.