Profilaktika

Koks tavo kraujo spaudimas

Beveik trečdalis suaugusiųjų, tai yra 750 tūkst. vyresnių nei 18 metų Lietuvos gyventojų, nesimatuoja kraujo spaudimo. Tokio elgesio priežastis – nuomonė, kad jų sveikata puiki. Tai atskleidė Lietuvos širdies asociacijos užsakymu kompanijos „Vilmorus“ atlikta visuomenės apklausa.

„Jeigu žmonės nesimatuoja kraujo spaudimo, vadinasi, nežino, koks jis yra. Kiekvienas suaugęs žmogus turi žinoti, koks yra jo įprastas kraujospūdis. Ir visai nesvarbu, ar tau 20, ar 50 metų“, – akcentuoja profesorė Žaneta Petrulionienė.

Padidėjęs kraujo spaudimas – arterinė hipertenzija – jaunam žmogui nesukelia didelių sveikatos problemų, tačiau vyresniam pasekmės gali būti itin skaudžios. Todėl Lietuvos širdies asociacija pradėjo socialinę-prevencinę kampaniją, kuria siekiama priminti, koks turėtų būti kiekvieno mūsų kraujo spaudimas ir kas gali atsitikti, jeigu skaičiai peržengia ribas.

„Sieksime įskiepyti žmonėms optimalaus kraujospūdžio skaičius, kurie yra 120/80. Pavojaus nėra, jeigu šis skaičius neviršija 140/90. Tačiau jei kraujospūdis didesnis už 140/90 – būtina susirūpinti. Ypač didelis pavojus kyla, kai kraujospūdis viršija 180/110. Tikime, kad kuo daugiau kalbėsime apie padidėjusio kraujo spaudimo galimas pasekmes, tuo daugiau žmonių apie jas išgirs ir, tikimės, suskubs pasirūpinti savo širdimi“, – kalba profesorė.

Rizika pradeda didėti 40-50 amžiaus žmonėms. Tyrimas atskleidė, kad beveik trečdalis šios amžiaus grupės respondentų (177 tūkst. Lietuvos gyventojų) nesimatuoja kraujo spaudimo. Prof. Žaneta Petrulionienė atkreipia dėmesį, kad kalbant apie šią amžiaus grupę, savo sveikata ypatingai turi rūpintis vyrai: „Vyrai reguliariai turėtų matuoti kraujo spaudimą nuo 40-ties, o moterys – nuo 50-ties metų.“ Tyrimas parodė, kad trečdalis vyrų teigė nematuojantys kraujo spaudimo visai. Moterų grupėje tokį atsakymą pasirinko penktadalis respondenčių.

Įtakos padidėjusiam kraujospūdžiui gali turėti paveldimas polinkis hipertenzijai. Tačiau tyrimo rezultatai atskleidė, kad tik 6 proc. reguliariai arba kartais matuojasi kraujo spaudimą dėl to, kad šeimoje yra žmonių, turinčių padidėjusį kraujo spaudimą. „Kitos padidėjusio kraujo spaudimo priežastys – jau minėtas amžius, rūkymas, mažas fizinis aktyvumas, per didelė kūno masė, cukrinis diabetas, padidėjęs kraujo riebalų kiekis, psichoemocinė įtampa, asmenybės A (agresyvus, konkuruojantis) ir D (jaučiantis nuolatinę įtampą, nemokantis atsipalaiduoti) tipai. Nereikėtų užmiršti ir pomėgio valgyti sūrų maistą“, – atkreipė dėmesį profesorė.

Tyrimą balandžio mėnesį atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Vilmorus“. Visuomenės apklausoje dalyvavo 18 metų ir vyresni Lietuvos gyventojai.

Daugiau informacijos apie padidėjusį kraujospūdį – specialioje kampanijos internetinėje svetainėje www.120×80.lt.