Kokybiškos gydymo paslaugos turi būti suteikiamos greičiau

StethoscopeLietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisos pristatytos Seime.

Įstatymo pataisomis siūloma spręsti įsisenėjusią ilgų eilių poliklinikose ir ligoninėse problemą. Dėl jos žmonės skundžiasi visoje Lietuvoje, ją pripažįsta ir medikų bendruomenė, bet padėtis nesikeičia metų metus. Gydytojų pagalbos ir modernių tyrimų pacientai verčiami laukti po kelis mėnesius.

„Ilgos eilės gydymo įstaigose reiškia, kad jose laukiantiems žmonėms, jų sveikatai daroma didelė žala. Kartais ji būna nepataisoma. Taip pažeidžiama kiekvieno mūsų konstitucinė teisė į sveikatos apsaugą. Negalime daugiau su tuo taikstytis ir delsti“, – sakė Prezidentė.

Laiku nesuteiktos gydymo paslaugos negali būti laikomos kokybiškomis, todėl sveikatos priežiūros įstaigos turėtų tinkamai įgyvendinti joms įstatymais numatytas pareigas ir nepažeidinėti nustatytų maksimalių terminų. Įstatymo projektu siūlomos priemonės taip pat leis panaikinti ir dirbtinai kuriamas eiles. Šiuo metu į Lietuvos gydymo įstaigas neatvyksta iki 30 proc. užsiregistravusių pacientų, o į atsilaisvinusias vietas gydymo įstaigos pacientus stumia teikdamos mokamas paslaugas.

Žmogus negali būti pasmerktas rizikuoti savo sveikata tik dėl tos priežasties, kad gydymo įstaiga vėluoja ją suteikti. Tokiais atvejais jam turi būti pasiūloma kita įstaiga, kurioje gydymą galima gauti greičiau. Pacientas turėtų lengvai ir suprantamu būdu gauti informaciją, kurios sveikatos priežiūros įstaigos dirba geriausiai. Todėl įstatymu siūloma padėti gydymo įstaigoms efektyviau vykdyti veiklą sukuriant jų vertinimo sistemą. Taip pat siūloma įvesti gydymo įstaigų reitingavimą, taikomą daugelyje kitų Europos šalių.

Pasak Prezidentės, šios įstatymo pataisos – tik didelio darbo pradžia. Toliau reikės nemažai įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų, taip pat politikų, medikų, pacientų organizacijų atsakingumo ir sutarimo, kad visiems žmonėms svarbios problemos sprendimas judėtų į priekį.

Kasmet už gydymo paslaugas valstybė sumoka apie 1 mlrd. eurų, bet sveikatos priežiūros sistema šias lėšas naudoja nepakankamai efektyviai. Gydymo įstaigoms, dirbančioms atsakingai ir pasiekusioms geresnių nei šalies vidurkis rezultatų, turėtų būti skiriamas papildomas finansavimas.

Šiuo metu didžiausios laukimo eilės išlieka teikiant planines chirurgijos paslaugas universitetinėse ligoninėse. Ilgiausiai pacientams tenka laukti vizito pas onkologus, kardiologus, gastroenterologus, kraujagyslių chirurgus.

Pranešimą paskelbė: Paulius Kalmantas, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija