Sveika gyvensena

Nerūpestingos vasaros pasekmė – lytiškai plintanti infekcija

Man Lifting Woman on StreetPraėjus vasarai, meilės nuotykių mėgėjams patariama pasidomėti, ar nerūpestingos atostogos nepaliko nepageidaujamų pėdsakų. Trumpalaikį vasaros romaną dar ilgai gali priminti ne tik praėjusios meilės nostalgija, bet ir netikėta gydytojo diagnozė – lytiškai plintanti infekcija.

Lytiškai plintančios infekcijos kartais vadinamos venerinėmis ligomis. Jomis dažniausiai užsikrečiama dėl nesaugių lytinių santykių.
Buitiniu keliu, laikantis higienos reikalavimų, šiomis infekcijomis  neužsikrečiama.

Dažniausios nemalonios lytinių santykių pasekmės Lietuvoje :
sifilisgonorėjachlamidiozė; herpes virusastrichomonozėhepatitas Bžmogaus papilomos virusas (ŽPV); žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV).

Šiaulių mieste 2013 m. naujai užregistruota 117 užsikrėtusiųjų lytiškai plintančiomis infekcijomis. (Šaltinis: Higienos instituto Sveikatos informacijos centro leidinys „Lietuvos gyventojų sergamumas apskrityse ir savivaldybėse 2013 m.”)

Pagrindiniai lytiškai plintančių infekcijų požymiai:

  • išskyros (nuo skaidrių iki geltonai žalsvų) iš šlapimo-lyties organų;
  • kraujas po lytinių santykių ar mėnesinių ciklo viduryje;
  • išeinamosios angos skausmas ir/ar pažeidimas;
  • baltos apnašos ant varpos, makštyje ar burnoje;
  • skausmingas kapšelis, pilvo apačia;
  • sąnarių uždegimas ar skausmas;
  • skausmingas, dažnas šlapinimasis;
  • padidėję kirkšnių limfmazgiai;
  • bėrimai lyties organų srityje;
  • negimdinis nėštumas;
  • akių uždegimas;
  • nevaisingumas.

Ne visos ligos pagydomos

Daugelis bakterijų sukeltų lytiškai plintančių infekcijų (pavyzdžiui, sifilis, gonorėja, chlamidiozė, kt.) pagydomos. Virusai (ŽIV, ŽPV, herpes, kt.) sukelia lėtines nepagydomas infekcijas. Jokiu būdu negalima gydytis patiems, nes dėl netinkamo gydymo liga gali tapti lėtine. Lytiniu keliu plintančios infekcijos gydomos skirtingai: tabletėmis, injekcijomis arba tepalais, bet labai svarbu nenutraukti gydymo tik išnykus simptomams. Būtina baigti visą gydymo kursą. Dažniausiai gydymas sėkmingas tik gydant abu lytinius partnerius. Gydantis reikėtų vengti lytinių santykių ir alkoholio. Po gydymo visada reikia pasitikrinti.

Kaip užsikrečiama?
Lytiniu keliu plintančia infekcija užsikrėtęs žmogus kitą gali užkrėsti nuo pat pirmųjų dienų iki gydymo pabaigos. Svarbu žinoti, kad daugelis lytiškai plintančių infekcijų turi vadinamąjį „lango” periodą (kuriuo ligos nustatyti negalima, tačiau toks žmogus gali užkrėsti kitą). Be to, kai kurios infekcijos nepastebimos – neturi akivaizdžių požymių.

Jei įtariate, kad galėjote užsikrėsti
Jei turėjote nesaugių lytinių santykių ar pastebėjote neįprastų požymių, nedelsdami pasikonsultuokite su gydytoju. Būtinai apie savo įtarimus praneškite lytiniam partneriui ir patarkite taip pat pasitikrinti.

Kaip apsisaugoti?
Kad nekamuotų moralinės kančios bei netektų kęsti ilgo gydymo, visuomenės sveikatos specialistai pataria saugotis. Patikimiausias būdas apsisaugoti – susilaikymas. Būkite monogamiški (turėkite lytinių santykių su vienu partneriu). Venkite rizikingo seksualinio elgesio: nekaitaliokite lytinių partnerių ir atsargiai rinkitės lytinį partnerį. Mėgaukitės saugiu seksu, neleiskite, kad partnerio lytiniai skysčiai, kraujas patektų į jūsų organizmą. Kiekvienų lytinių santykių (ne tik vaginalinių, bet ir analinių, oralinių) metu naudokite prezervatyvą. Būtina laikytis instrukcijų!

Linksmai – apie rimtus dalykus
Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuras LR Sveikatos apsaugos ministerijos lėšomis išleido brošiūrą „Mylėk(is) atsakingai!”, kuri bus platinama sveikatos priežiūros bei kitose dažniau lankomose įstaigose. Šiuo leidiniu į rimtą problemą pažvelgta kiek neįprastai, jis paįvairintas anekdotais. Sakoma, kad visi anekdotai gimsta iš tikro gyvenimo…

Informaciją parengė Šiaulių m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Asta Ivoškienė