Kaip apsiginti nuo blusų?

Kuo pavojingos blusosNuosavo namo dalyje gyvenanti moteris skundžiasi nuolat kovojanti su blusomis, mat šalia gyvena ne itin tvarkingi kaimynai. Gyvenimas tapo košmaru: nuolatiniai kivirčai, prašymai, blusų apkandžiotas kūnas ir bemiegės naktys.

Blusų maistas- kraujas

Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ tikina, kad blusos plinta labai sparčiai. Blusoms nesvarbu, ar namai tvarkingi ar ne, ar individualus ar daugiabutis namas – joms svarbiausia maistas, t. y. kraujas.

Biologas Liutauras Grigaliūnas sako, jog blusos sparčiai dauginasi vasarą. Patalpose jų pagausėja rudenį ir žiemą, ypač tuomet, kai graužikai ir benamės katės ieškodami šiltesnio prieglobsčio apsigyvena daugiabučių rūsiuose, tarnybinėse patalpose.

Blusos turi galingas užpakalines kojas: gali nušokti 18-20 cm vertikaliai ir 35-40 cm horizontaliai. Taigi  jos be vargo šuoliuoja į naujas patalpas ir plinta labai dideliu atstumu. Patelių padėti kiaušinėliai nuo žmogaus ar gyvūno odos nukrenta ant žemės, grindų, pagalvių, kilimų, baldų ir kitų paviršių, o po 25-50 dienų išsivysto ištroškusi kraujo suaugusi blusa,“, – pasakoja biologas.

Blusos pavojingos dėl užkrečiamųjų ligų

Į specialistus dažniausiai kreipiasi mažus vaikus auginančios šeimos, susirūpinusios dėl jų sveikatos. Blusų įkandimai alina nervų sistemą, sukelia sunkią alergiją. Niežti, todėl žmogus kasosi ir gali išsivystyti antrinė infekcija. Šie kenkėjai gali sukelti tuliaremiją, listeriozę, vidurių šiltinę, endeminę žiurkių dėmėtąją šiltinę.

Tinkamai prižiūrėkime naminius gyvūnus

Pasiryžusiems blusas naikinti patiems bendrovės „Dezinfa“ vadovė M. Kutkaitė pataria pirmiausia pasirūpinti naminiais gyvūnais.

„Blusos dažnai užpuola individualių namų gyventojus, kurių namuose gyvena šunys ar katės. Išleisti į lauką vieni augintiniai kontaktuoja su benamiais gyvūnais ar bastydamiesi vietose, kuriose yra daug graužikų, į namus parsineša „naujų augintinių“. Naminius gyvūnus patariama plauti specialiu šampūnu ar naudoti kitas, blusas atbaidančias priemones“, – sako ekspertė. Gyvūnų kilimėlius, guolius reikia reguliariai siurbti ir skalbti karštame vandenyje, nes 10 proc. blusų veisiasi gyvūnų kailyje, o 90 proc. tarpsta išorinėje aplinkoje: kilimuose, grindų plyšiuose, gyvūnų guoliuose, patalynėje.

Blusos bijo siurblio ir šluostės

Pasak ekspertų, labai svarbi tvarka. Atsiradus blusoms, siurbti reikėtų net kelis kartus per dieną ir  naudoti vienkartinius dulkių siurblio maišelius, kad blusos nepaspruktų į aplinką. Siurbti reikėtų ne tik grindis, bet ir baldus, įvairius plyšius.

Išsiurbtas grindis reikėtų išplauti ir nusausinti. Blusų lervos žūna nuo drėgmės ir sausros.

Atsargiai – insekticidai !

Insekticidus naudokite labai atsargiai, kad jie nepakenktų namiškių sveikatai – atidžiai perskaitykite instrukciją. Jei blusos atkeliavo iš kaimynų buto, kenkėjus reikia naikinti ir ten.

Kaip neįsileisti blusų į namus?

Išvengti blusų padeda prevencinės priemonės. Reikia užtaisyti landas į nuosavų, daugiabučių, sodo namų rūsius, palėpes, garažus, kad į patalpas nepatektų benamiai ar laukiniai gyvūnai. Kenkėjų kontrolės ekspertai atkreipia dėmesį, jog pastebėjus laiptinėje ar rūsyje blusų, reikia nedelsiant kreiptis į daugiabutį administruojančią bendrovę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *