Netinkamai gydantis antimikrobiniais vaistais, jie bus neveiksmingi

Kodėl antimikrobiniai vaistai neveiksmingiSveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras nori atkreipti visuomenės dėmesį į neatsakingą antimikrobinių vaistų vartojimą. Šiuo metu sunku įsivaizduoti žmonių, sergančių bakterinėmis ligomis, gydymą be antibakterinių vaistų (antibiotikų). Antibiotikų vartojimas, ypač jo mastas, glaudžiai susijęs su bakterijų atsparumo šiems vaistams atsiradimu. Dėl antibiotikų poveikio mikroorganizmai žūva arba prisitaiko ir išgyvena.  Mutuojant mikroorganizmams, jiems atsiranda daugiau galimybių išgyventi, daugintis ir išplisti tarp žmonių. Pasikeitus bakterijų genetinei medžiagai, atsparumas antibiotikams gali būti perduotas nuo vieno mikroorganizmo kitam. Kai kurios bakterijų padermės įgyja atsparumą ne vienai, bet kelioms šių vaistų rūšims.

Taigi, mikroorganizmų atsparumas antibakteriniams preparatams yra natūralus biologinis reiškinys, kuriam įtakos turi įvairūs veiksniai. Pirmiausia – netinkamas (neracionalus), masinis antibiotikų vartojimas ir vartojimo kultūra, gydant žmones ir gyvulius. Dažnai jie skiriami be reikalo, pasirenkamas netinkamas vaistas, skiriamos per mažos dozės, netinkamu dažnumu. Antra-turizmas, padedantis atsparioms mikroorganizmų padermėms keliauti iš vienos šalies į kitą. Demografiniai pokyčiai, t. y. padidėjęs vyresnių žmonių su nusilpusiu imunitetu skaičius. Antibiotikai vartojami mėsos ir pieno pramonėje, žemės ūkyje, gyvulininkystėje gydymo ir profilaktikos tikslais, augimo stimuliacijai. Didėjantis aplinkos užterštumas, klimato kaita, urbanizacija, bloga sanitarinė būklė – taip pat sukelia ligų sukėlėjų atsparumą vaistams.

Mikroorganizmų atsparumas gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui, nuo gyvulio gyvuliui, taip pat ir grandine žmogus–gyvulys–supanti aplinka. Atsparumo genai gali būti perduodami ir plisti ligoninėse, kolektyvuose, bendruomenėse. Įvairių autorių duomenimis, net iki 50 proc. atvejų antibiotikai skiriami netinkamai. Gydyti infekcijas, kurias sukelia atsparūs antibiotikams sukėlėjai, yra sunku, o kartais ir neįmanoma. Deja, tokių atvejų pasitaiko vis dažniau. Naujiems efektyviems antibiotikams sukurti reikia daug laiko ir finansinių resursų, o atsparių mikroorganizmų formų atsiranda kur kas greičiau.

Antimikrobiniai vaistaiDidžiulis susirūpinimas dėl mikrobų atsparumo antibiotikams kyla Europos regione. Čia tam skiriama labai daug dėmesio. Šiuo metu Europos Sąjungos šalyse dėl sunkių, atsparių bakterinių infekcijų ligoninėse kasmet miršta apie 25 tūkstančius žmonių. Infekcijos, kurias sukelia atsparios bakterijos, yra rimta bėda gydymo-profilaktikos įstaigose, nes jos sukelia gyvybei pavojingas ligas, tokias kaip sepsis, pneumonija, žaizdų infekcijos. Atsparumas antibiotikams prailgina gydymosi ligoninėje laiką, nemažai kainuoja ir pats gydymas, nes naudojami brangūs antibiotikai ir gydymo metodai, didžiulį išbandymą patiria šeimos ir visuomenė. Be naujų ir efektingų antibiotikų, augant bakterijų atsparumui, visuomenė gali grįžti į erą „be antibiotikų“, kai vaikų mirties priežastimi galėjo būti paprasta plaučių infekcija arba kai gydytojai buvo bejėgiai prieš meningito sukėlėją. Dar vienas pavojus sveikatai – tuberkuliozė, kurios sukėlėja (mikobakterija) yra atspari ne vienam, bet keletui vaistų nuo tuberkuliozės.

Antibiotikai, atrasti dar iki Antrojo pasaulinio karo (1940 m.), žadėjo greitą pergalę prieš daugelį infekcinių ligų. Pagrindinės antibiotikų klasės buvo atrastos nuo 1940 m. iki 1962 m. Per paskutinius dešimtmečius naujų klasių neatrasta. Pasaulio sveikatos organizacija kviečia visuomenę, medicinos darbuotojus, skiriančius vaistus pacientams, vaistų, mėsos ir pieno pramonės darbuotojus labai atsakingai naudoti antibiotikus.

Pagal PSO informaciją www.euro.who.int/whd2011, http://whd2011.euro.who.int/ parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Metodinės pagalbos ir strategijos formavimo skyriaus vedėja Rūta Babravičienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *