Riešo kanalo sindromas
Deginantį plaštakos skausmą ir tirpimą sukelia užspaustas nervas „Daktare, aš nemiegu naktimis...“ Šiais žodžiais prasideda dažnos moters pasakojimas apie ligą, neleidžiančią nei gerai dirbti, nei pailsėti. Tai riešo kanalo sindromas – liga, pasireiškianti deginančiu plaštakos skausmu, rankos tirpimu. Apie riešo kanalo sindromą, jo priežastis ir gydymą pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojas, patyręs plaštakos chirurgas, doc. med. dr. Mindaugas Minderis.
– Kas gali užspausti riešo nervą?
– Priežasčių yra daug. Pagrindinės jų: nuolatinis sunkus darbas arba staigus rankų pervargimas, ypač jei jos nepratusios prie sunkaus darbo. Todėl daugelis sergančiųjų yra ūkiškai gyvenantys, gamyklose, prie konvejerių, fermose dirbantys žmonės.
Galima labai paprastai paaiškinti, kokie procesai vyksta. Didelis fizinis krūvis sukelia sausgyslių uždegimą. Jei sausgyslės net nedaug patinsta, jos netelpa riešo kanale ir ima spausti nervą. Nervo spaudimas gali sukelti skausmą, tirpimą, raumenų silpnumą ar net atrofiją.
Sausgyslių tinimą ir riešo kanalo sindromą gali sukelti reumatoidinis artritas, hormoninės priežastys. Traumos, augliai, infekcijos, spaudžiantis gipsas – irgi galimos ligos priežastys.
– Kokio amžiaus sergama riešo kanalo sindromu ir kas dažniau kenčia – vyrai ar moterys?
– Riešo kanalo sindromu serga įvairaus amžiaus suaugę žmonės. Vaikams jis nebūdingas.
Ligai didelę įtaką turi hormonai. Nepaisant to, kad daugiausia vyrai dirba sunkesnius fizinius darbus, moteris riešo kanalo sindromas kankina net 6–7 kartus dažniau. Neretai liga prasideda ar paūmėja nėštumo, menopauzės periodu, po ginekologinių operacijų.
– Kaip nustatoma liga?
– Didžiausią diagnostinę vertę turi ligonio nusiskundimai ir gydytojo patirtis, gebėjimas tinkamai įvertinti nusiskundimus. Labai svarbu suprasti, ką reiškia kiekvienas simptomas. Nors riešo kanalo sindromas yra dažniausia rankos liga, yra ir daug kitų, sukeliančių skausmus, tirpimą, tinimą, stingimą. Tai kiti tuneliniai sindromai, sausgyslių ligos. Neretai ligą sukelia kelios priežastys. Todėl šioje chirurgijos srityje diferencinė diagnostika užima labai svarbią vietą. Ji dažniausiai yra sudėtinga ir atima daugiau laiko negu pati operacija, kurią tinkamai atlikti gali tik plaštakos chirurgas.
– Koks gydymas taikomas sergant riešo kanalo sindromu?
– Liga gali būti gydoma konservatyviai arba chirurgiškai. Gydymo būdo pasirinkimą lemia ligos trukmė ir sunkumo laipsnis. Kai liga neįsisenėjusi, trunka kelias savaites ar mėnesius, gali padėti uždegimo gydymas. Tai padeda sumažinti sausgyslių uždegimą.
Jei ligos trukmė skaičiuojama metais, sausgyslių pakitimai tampa negrįžtami. Padėti gali tik operacija – riešo kanalo atvėrimas, kai perpjaunamas skersinis riešo raištis. Riešo kanalo sindromo operacijos atliekamos taikant vietinę nejautrą, trunka keliolika minučių. Po operacijos pacientas tą pačią dieną gali vykti namo.
Po operacijos išnyksta ir nesikartoja deginantys skausmai naktį. Jei tirpimas įsisenėjęs, kartais jis praeina ne iš karto. Nors po operacijos galima judinti pirštus, 3–4 savaites patariama vengti sunkesnių darbų. Todėl ūkininkaujantiems žmonėms svarbus sezoniškumas – operuoti derėtų gerokai prieš darbymečio pradžią.
– Kaip išvengti riešo kanalo sindromo?
– Specialios dietos ar skiepų nėra. Daugelį rankos ligų sukelia pervarginimas, todėl reikėtų vengti sunkaus ir neįprasto krūvio. Jei žmogus nuolat dirba alinantį darbą, nuo kurio tinsta rankos, kiek palengvintų šiltos vonelės su druska, tepalai nuo uždegimo ir kompresai.
Medicinos diagnostikos ir gydymo centre riešo kanalo sindromo operacijas, kaip ir daugelį kitų dienos chirurgijos operacijų, kompensuoja teritorinės ligonių kasos pagal nustatytą tvarką ir bazinius įkainius. Pacientas sumoka tik nedidelę priemoką.
Išsamesnė informacija ir registracija
tel. 8 5 270 9120,
www.medcentras.lt
Medicinos diagnostikos ir gydymo centras, V. Grybo g. 32A, Vilnius