Sveiki dantys nepaisant genetikos

Tinkama burnos higiena - sveiki dantysGenetika lemia įvairius sveikatos sutrikimus, taip pat ir dantų būklę. Odontologė Orinta Kovalevskaja pataria, ką daryti, kad nepaisant prigimtinių faktorių išsaugotume sveikus dantis.

Sveiki dantys – genetikos ir tinkamos dantų priežiūros derinys. Mokslininkai teigia, kad genetiniai veiksniai turi didelės įtakos dantų ligoms. Mat svarbu, kokio tvirtumo mūsų dantų emalis ar kiek pažeidžiamos dantenos iš prigimties. Genai lemia daug, bet tinkamai prižiūrint dantis ir reguliariai lankantis pas gydytoją, galima įveikti net ir įgimtus burnos sveikatos sutrikimus”, – sako O. Kovalevskaja.

Odontologė išskiria 5 genetinius veiksnius, kurie daro didžiausią įtaką burnos sveikatai, ir pataria, kaip išvengti jų sukeliamų negalavimų.

Emalio tvirtumas. Kai kurių žmonių dantų emalis minkštesnis iš prigimties. Kuo minkštesnis emalis, tuo lengviau bakterijoms jį pažeisti, todėl dantyse greitai atsiranda skylės. Pasak O. Kovalevskajos, kasdien naudojama dantų pasta, siūlas ir antibakterinis burnos skalavimo skystis net ir turintiems silpnesnį emalį padeda išsaugoti sveikus dantis. Ir atvirkščiai – net jei jūsų emalis iš prigimties tvirtas, bet nesirūpinate dantų higiena, ilgainiui ims kamuoti dantų ligos.

Polinkis į dantenų ligas. Mokslininkai nustatė, kad dalis žmonių turi geną, kuris padidina riziką susirgti dantenų liga net 70 proc. Be to, jei jūsų šeima pasižymi silpna imunine sistema, jums taip pat gresia dantenų ligos. Todėl odontologė pataria nepamiršti reguliariai lankytis pas gydytojus. Specialistas profesionaliai įvertins dantenų būklę ir tikimybę susirgti dantenų ligomis bei patars, kaip jas prižiūrėti.

Seilių stiprumas. Stipriems dantims reikia kalcio, kalio ir kitų cheminių elementų. Deja, net ir valgantys šių medžiagų turintį maistą gali jų stokoti: jeigu organizmas šių medžiagų nepasisavina. Pirmiausia jos pasisavinamos per seiles. Be to, seilės saugo emalį nuo burnoje esančių mikroorganizmų. Mokslininkai įrodė, kad kai kurių žmonių seilės šias funkcijas atlieka geriau. Jeigu seilių sudėtis tokia, kuri tinkamai neapsaugo dantų, reikia ypatingai rūpintis tiek mityba, tiek dantų priežiūra.

Dantų struktūra. Nuo genų priklauso ir dantų išsidėstymas burnoje. Netaisyklingai išaugę dantys stumia vieni kitus arba persidengia, todėl sunkiau juos valyti.  Valant nepasiekiame kai kurių dantų zonų, todėl jose gali kauptis bakterijos ir atsiranda kariesas. Jei jūsų dantys išsidėstę netaisyklingai, O. Kovalevskaja pataria kreiptis į odontologą, kuris padės išspręsti šią problemą.

Saldumynų pomėgis. Dar vienas netiesioginis faktorius, nuo kurio priklauso dantų būklė – polinkis į saldų maistą. Šį pomėgį lemia ir genai, o per didelis cukraus kiekis žaloja dantis. O. Kovalevskaja sako, kad norintiems išsaugoti sveikus dantis derėtų mažiau valgyti saldaus maisto ir atsisakyti daug cukraus turinčių gėrimų, taip pat – kruopščiau atlikti kasdienes burnos higienos procedūras ir dažniau profilaktiškai lankytis pas odontologą.