Ar sveika gyventi tavo namuose?

Kad namuose gyventi būtų sveikaLigų kaltininkų dažniausiai ieškome lauke, bet daug kas didžiąją dalį laiko praleidžiame patalpose, kur jų ne ką mažiau. Tyrimo rezultatai parodė, kad nuo namų mikroklimato priklauso ne tik nuotaika, bet ir sveikata. Ką daryti, kad namai būtų ne tik gražūs, bet ir sveiki?

Berlyno Humboldto universiteto mokslininkų ir kompanijos „VELUX“ atlikta apklausa parodė, kad didelės dalies europiečių gyvenamosios aplinkos mikroklimatas netinkamas ir daro neigiamą įtaką tiek jų sveikatai, tiek darbingumui. Remiantis tyrimu, prastas namų mikroklimatas sukelia sveikatos problemų, o darbuotojų ligos atsiliepia ir verslo sėkmei. Pavyzdžiui, 2013 m. vien tik Didžiojoje Britanijoje „prasirgta“ 27 milijonai darbo dienų.

Kokie namai sveiki?

Tyrimo autoriai išskiria penkis svarbius veiksnius, kurie turi įtakos gyvenamajai aplinkai: geros miego sąlygos, tinkama oro temperatūra, pakankamai dienos šviesos, grynas oras ir 40-50% patalpų drėgmė.

Pagal tyrimą, 77 % europiečių per pastarąjį mėnesį miegojo prastai ar labai prastai. Daugiau nei pusė savo miegą įvertinusių teigiamai, patenkinti ir savo sveikata bei energija. Prastas miegas mažina produktyvumą, didina nelaimingų atsitikimų darbe riziką.

Net 82 % apklaustų europiečių namuose praėjusią žiemą vienu ar kitu metu buvo pernelyg šalta, o 87 % pažymėjo, kad jų gyvenamojoje vietoje praėjusią vasarą kartais buvo per karšta. Netinkama patalpų temperatūra gali būti varvančios nosies, skaudančios gerklės ir peršalimo ligų priežastis. 

Šviežias oras ir dienos šviesa gerina nuotaiką

Beveik pusė (48 %) niekad patalpų nevėdinančių respondentų nurodė, kad nesijaučia energingi. Net penktadalis 2-4 kartus per dieną langus praveriančių žmonių energijos trūkumu nesiskundžia.

Net 37 % Europos gyventojų skundžiasi ir šviesos, ir energijos stoka savo namuose. Dienos šviesa teigiamai veikia ne tik bendrą savijautą, bet ir sumažina nosies bei gerklės ligų riziką. Įrodyta, kad pakankamas dienos šviesos kiekis biure padidina darbuotojo produktyvumą 15 %.

Tie, kurių namuose dėl patalpų drėgmės įsimeta pelėsis, susiduria su 50 % didesne gerklės infekcijų rizika. Pelėsis gali atsirasti ne tik dėl nesandarių sienų, bet ir dėl kasdienių darbų. Pavyzdžiui, maisto gaminimo, namų valymo ir maudymosi po dušu, didinančių patalpų drėgmę.

Kaip prisikviesti dienos šviesą?

Miego sąlygas galime pagerinti, kambario temperatūrą – sureguliuoti, patalpas – vėdinti ir stengtis palaikyti jų drėgmę, tačiau kaip į namus pritraukti daugiau dienos šviesos? Visų pirma, stenkitės patalpose, kuriose praleidžiate daugiausia laiko, suprojektuoti kuo daugiau langų (ir nepamirškite jų valyti!).

Jei gyvenate palėpėje, išeitis gali būti stoglangis. „Natūrali dienos šviesa palanki ne tik sveikatai, savijautai ir energingumui, sukuria geresnes sąlygas augalams bei gyvūnams, bet ir leidžia sutaupyti elektros energijos dirbtiniam apšvietimui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *