Sveika gyvensena

Kad namuose neapsigyventų tarakonai

Švari virtuvė netraukia tarakonųPo atostogų pajūryje, prie ežero ar šiltuose kraštuose daugelis grįžę namo randa naujų gyventojų. Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ tikina, kad pastaruoju metu gauna nemažai užklausų dėl daugiabučiuose apsigyvenusių tarakonų.

Anot biologo Liutauro Grigaliūno, išvykdami atostogauti užveriame visus langus. „Vasarą uždarose patalpose labai šilta ir drėgna. Tai palankios sąlygos tarakonams veistis. Be to, juos traukia maisto likučiai  ant stalo ar virtuvės spintelės. Ir štai namuose ima karaliauti kenkėjai“, – tikina biologas.

Svarbiausia – namų švara

,„Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė pataria prieš išvykstant iš namų pasirūpinti švara.

„Tarakonai itin nemėgsta švaros. Todėl prieš išvykdami atitraukite spinteles, viryklę, šaldytuvą ir kitus virtuvės prietaisus bei baldus, kruopščiai išvalykite patalpą. Ištuštinkite šiukšliadėžę, gyvūnų indus, smėlio dėžes, į sandarius indus sudėkite maisto likučius, išsiurbkite kilimus, baldus ir visus plyšius“, – pataria kenkėjų kontrolės ekspertė.

Tarakonai atkeliavo lagamine

Prieš kelionę moteris iš draugų pasiskolino lagaminą, kuris kambaryje stovėjo beveik savaitę. Pravėrusi lagaminą ji išvydo daugybę mažų tarakonų.

„Tarakonai iš lagamino išsibėgiojo po miegamąjį. Nugalėjau baimę ir pasišlykštėjimą, čiupau lagaminą ir išmečiau į lauką. Supratau, kad jei  nieko nedarysiu, grįžusi rasiu tarakonų ne tik miegamajame, bet ir visuose namuose“, – nemaloniais įspūdžiais dalinasi moteris.

Moteris aerozoliais išpurškė visus namus, tačiau vis buvo matyti pavienių kenkėjų. Laiko iki skrydžio nebebuvo, tad teko iškeliauti, o grįžus tarakonų buvo daugiau.

Mitas, jog tarakonų neįmanoma išnaikinti

Šią situaciją komentuoja M. Kutkaitė: „Jei namuose ėmė karaliauti tarakonai, svarbu kad naikinimo priemonės būtų efektyvios ir nekenksmingos žmogui. Deja, daugelis mano, kad tarakonų apskritai neįmanoma išnaikinti, tačiau tai klaidinga nuomonė”.

Ekspertė perspėja, jog nespecializuotose parduotuvėse priemonės nesaugios – nepatariama jų pirkti turguose. Be to, M. Kutkaitė atkreipia dėmesį, kad populiarieji lipnūs kartoniniai nameliai nenaikina kenkėjų. Jie reikalingi  tik tam, kad juos pastebėtume.

Išnaikinus kenkėjų lizdus ekspertai rekomenduoja užsandarinti visus plyšius namuose. Pradėkite nuo plyšių sienose, prie grindų, aplink grindjuostes, elektros lizdus. Taip pat nepamirškite plyšių po durimis, aplink vamzdžius. Svarbu užsandarinti ventiliacijos angas, kad kenkėjai nekeliautų iš vieno būsto į kitą.

Tarakonai kelia pavojų žmogaus sveikatai

Sveikatos specialistai perspėja, jog tarakonai perneša salmoneliozę, dizenteriją, gastroenteritą, šiltinę ir kitas ligas. Jie gali platinti mirtinas ligas: echinokokozę, toksoplazmozę ir himenolepidozę. Jomis susirgusio žmogaus organizme pasėjamos kaspinuočių lervos, kurios pažeidžia virškinimo sistemą, smegenis ir kitus organus. Be to, tarakonų išmatos sukelia egzemą ir astmą. Todėl išnaikinus tarakonus būtina dezinfekuoti paviršius.