Vasara

Vasaros negalavimai: kaip nesusigadinti poilsio?

Vasara-saulės, karščio ir gamtos pavojaiKarštą vasarą sveikatos įstaigose gausu „vasariniais“ negalavimais besiskundžiančių žmonių. Dažniausi sveikatos sutrikimaiperkaitimas, nudegimai, dirbant lauke ar ilsintis gamtoje patirtos traumos, vabzdžių įkandimai, alergijos. Daugelio vasarinių negalavimų galima išvengti pasirūpinus prevencinėmis priemonėmis ar tiesiog atsargiai elgiantis. Pavyzdžiui, žmonės jau įprato saugotis saulės, todėl  rečiau nusidegina.

„Vis daugiau žmonių įsisąmonina, kad saulės spinduliai ne tik skatina vitamino D gamybą, gerina medžiagų apytaką bei kraujotaką, bet ir gali sukelti nudegimus, dėl kurių didėja vėžio rizika. Taigi  kremas nuo saulės ilsintis gamtoje ar dirbant lauke tapo būtina priemone. Taip pat mažėja besiskundžiančiųjų nuo intensyvių saulės vonių paraudusia ir skaudančia oda“, – pastebėjo vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Jūratė Švarcaitė.

Vis dėlto nudegimai nuo saulės– dažnas sveikatos sutrikimas vasarą. Pastarosiomis savaitėmis poilsiautojai dažnai perkaista, todėl kamuoja galvos skausmas, silpnumas, gali pykinti.

Sveikatos specialistai pataria saugotis karščio ir saulės. Tai ypač aktualu vyresniems, taip pat turintiems antsvorio, žalingų įpročių mėgėjams. Venkite vidurdienio saulės – stenkitės būti šešėlyje, atidėkite daug fizinių jėgų reikalaujančius lauko darbus. Jei negalite pasislėpti nuo saulės, vilkėkite visą kūną dengiančius ir gerai sugeriančius prakaitą drabužius.

„Nepamirškite vartoti daug skysčių, tinkamiausias – paprastas ir mineralizuotas vanduo, nes karštyje su prakaitu prarandame daug skysčių ir mineralinių medžiagų. Venkite riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų, valgykite daugiau lieso pieno produktų, vaisių bei daržovių. Besimėgaujantys saule būtinai turi teptis apsauginiu kremu, nepamiršti galvos apdangalo ir akinių nuo saulės. Prevencija ir atsargus elgesys atsieis mažiau pastangų ir laiko negu negalavimų ar sužalojimų gydymas“, – sakė „Camelia“ vaistininkė J. Švarcaitė.

Vasarą galime ir peršalti, kai įkaitę skubame atsivėsinti šaltame vandenyje ar kondicionieriaus šaltuku. Aktyviau judėdami taip pat dažniau patiriame nedidelių traumų.

Vasarą mūsų sveikatai turi įtakos ir gamta. Alergijas gali sukelti ne tik žydintys pievų augalai arba šienaujama žolė – odą sudirgina ir žydintis vanduo, gausus prakaitavimas ir saulė“, – teigė J. Švarcaitė.

„MediCA klinikos“ šeimos gydytoja Rita Keturakienė pataria ypač atsakingai  prevencinėmis priemonėmis rūpintis lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms.

Vasaros negalavimai skirstomi į dvi kategorijas – sveikatos sutrikimai dėl neapdairumo ir lėtinių ligų paūmėjimas. Ypatingai rūpintis sveikata ir negalavimų prevencija turėtų sergantieji širdies ir kraujagyslių sistemos bei lėtinėmis plaučių ligomis.” – įvardijo gydytoja.

Dažniausi sveikatos sutrikimai vasarą*
Nr. Negalavimas Kaip apsisaugoti
1. Perkaitimai ir nudegimai saulėje Karštą dieną saikingai mėgaukitės saulės voniomis ir fizine veikla;  vartokite pakankamai skysčių; venkite vidurdienio saulės; naudokite apsauginius kremus.
2. Vabzdžių įkandimai Padės visą kūną dengiantys rūbai; apsauginiai repelentai.
3. Traumos Atsargiai elkitės ir venkite rizikingų veiklų.
4. Alerginė sloga Stenkitės nebūti aplinkoje, kurioje yra alergenų (pjaunama žolė, žydinčios pievos); naudokite specialų tepalą.
5. Alerginis dermatitas (odos sudirginimas) Venkite žydinčio vandens, gausaus prakaitavimo, saulės spindulių.
6. Lėtinių ligų paūmėjimai Nebūkite saulėtoje ir kaitrioje aplinkoje; gerkite daug vandens; tinkamai maitinkitės.
7. Peršalimai Venkite staigių temperatūros pokyčių.
8. Nudegimai nuo ugnies ar garų Atsargiai elkitės ir venkite rizikingų veiklų.

* – duomenys parengti pagal vaistinių „Camelia“ praktiką.