Mityba

Kaip nepersivalgyti per šventes?

Saikas prie švenčių staloKartu su šventėmis kone į kiekvienus namus ateina ir virškinimo problemos. Gausiai vaišėmis nukrautas stalas, gali tapti dideliu sveikatos išbandymu. Į ką derėtų atkreipti dėmesį, norint išvengti sunkumo jausmo ir kitų sveikatos problemų, pataria Todėl vaistinės „Camelia“ specialistai.

„Kiekvienais metais dėl virškinimo sutrikimų po švenčių į medikus ir vaistininkus kreipiasi daugybė žmonių. Persivalgymas, nejudrumas ir netinkamai ruošiamas bei laikomas maistas apsunkina skrandį, sukelia skausmus, vidurių užkietėjimą. Šie negalavimai gali ne tik sugadinti šventinę nuotaiką, bet ir gerokai paploninti piniginę – dažnai prireikia vaistų. Todėl labai svarbu saikingai ir atsakingai rinktis maistą“, – sako vaistininkė Justina Sargūnaitė.

Kiaušiniai cholesterolio šaltinis

Specialistė teigia, jog nepaisant to, kad kiaušiniai yra naudingi, net ir per šventes jauskime saiką. Kiek kiaušinių galima suvalgyti, nepakenkiant organizmui?

„Kiaušiniuose yra gausu mums reikalingų amino rūgščių, mineralinių medžiagų ir vitaminų, kurie gerina imunitetą, smegenų ir širdies veiklą. Tačiau jų persivalgyti nedera, nes kiaušiniai tai pat ir cholesterolio šaltinis. Specialistai pataria  suvalgyti vieną kiaušinį per dieną, o jeigu Jūsų cholesterolio kiekis aukštesnis, teks apsiriboti dviem kiaušiniais per savaitę. Suprantama, jog per šv. Velykas gali būti sudėtinga apsiriboti vienu kiaušiniu, tačiau suvalgyti daugiau negu tris – tikrai nepatartina. Būtent persivalgymas kiaušiniais gali tapti skrandžio skausmo ar virškinimo sutrikimų priežastis“, – perspėja J. Sargūnaitė.

Prie šventes svarbiausia saikas

Pasak vaistininkės, nepersivalgyti per šventes tikrai įmanoma, tereikia žinoti keletą paprastų taisyklių, kad pakilę nuo šventinio stalo nesijaustumėte apsunkę.

„Pagrindinė ir universali taisyklė, tinkanti ne tik šventėms, bet ir kiekvienai dienai – jauskite saiką. Suprantama, matant nukrautą stalą, atsispirti gali būti sunku, tačiau būtina. Visų pirma, nesėskite prie šventinio stalo alkani, nes alkanas žmogus valgo greitai ir daug, o sotumo jausmas ateina tik vėliau. Valgykite iš mažesnių lėkščių  ir gerai sukramtykite, tuomet maistas lengviau virškinamas. Nepamirškite, jog paragauti galima įvairių patiekalų, tačiau tik nedidelėmis porcijomis. Jei šventiniu laikotarpiu vis dėl to persivalgėte,  stenkitės pajudėti, išeikite pasivaikščioti bei išgerkite kmynų, ramunėlių, raudonėlių arbatų, kurios gerina virškinimą. Tačiau gali prireikti kreiptis į gydytoją arba vaistininką“,- patarė J. Sargūnaitė.

Pavasaris  – tinkamiausias metas mitybos pokyčiams

Anot vaistininkės, mityba priklauso nuo  sezono. Pavasarį ypač svarbu sustiprinti organizmą ir valgyti daugiau šviežių, augalinės kilmės produktų.

Žiemą norisi riebesnio ir kaloringesnio maisto, tačiau atėjus pavasariui gyvulinės kilmės produktus vertėtų pakeisti į augalinius. Todėl valgykite kuo daugiau vaisių ir daržovių, kuriuose gausu vitaminų ir mikroelementų, atsisakykite riebių padažų, tokių kaip majonezas, o jį pakeiskite prieskoninėmis žolelėmis, citrinos sultimis ar liesu jogurtu, taip pat – kuo mažiau druskos ir gazuotų, saldžių gėrimų“, – patarė J. Sargūnaitė.