Medicina

Kauno klinikų ortopedai objektyviai vertins sąnario kremzlės būklę

Naujovė-kremzlės kietumo matuoklisKauno klinikų ortopedai operacijos metu galės objektyviai įvertinti sąnario kremzlės būklę. Ortopedijos ir traumatologijos klinikos Sporto traumų ir artroskopijos sektoriaus vadovas prof. Rimtautas Gudas atliko pirmąsias artroskopines operacijas, kurių metu kremzlės susidėvėjimą išmatavo vieninteliu Baltijos šalyse aparatu sąnario kremzlės kietumui įvertinti.

Įsigytas matuoklis suteikia galimybę operacijos metu objektyviai įvertinti sąnario kremzlės degeneracinius pokyčius ir jos audinio gyvybingumą. Pagal tai gydytojai gali nuspręsti, ar pacientui būtina sąnario kremzlės atkuriamoji operacija, ar reikalinga sąnario kremzlės transplantacija. Kartu ši sistema leidžia įvertinti, kaip sąnario kremzlės audinys, atsižvelgiant į individualią paciento situaciją, reaguoja į fizinį krūvį ir kitas apkrovas. Pasak prof. R. Gudo, naujoji kremzlės gyvybingumo įvertinimo sistema padės prognozuoti, ar ateityje pacientui reikės sąnario endoprotezo. Tai ypač aktualu sportininkams: įvertinus sąnario kremzlės būklę, galima patarti, kaip ją apsaugoti, ir rekomenduoti optimalų fizinį krūvį, remiantis objektyviais duomenimis. Ilgametę patirtį sporto traumatologijos ir sporto medicinos srityje sukaupęs prof. R. Gudas pripažįsta, kad sąnario kremzlės pakitimus įvertinti sudėtinga, nes net artroskopinės operacijos metu matomus  pažeidimus kiekvienas gydytojas vertina savaip – subjektyviai.

Operacijoje dalyvavo iš Kanados atvykęs kremzlės kietumo matavimo sistemos kūrėjas Martinas Garonas. Pasak jo, tai pirmasis prietaisas, kuris padeda objektyviai įvertinti kremzlės būklę atliekant sąnario artroskopiją . Gydytojai įgyja galimybę įvertinti ankstyvus kremzlės pakitimus, kurių neįmanoma diagnozuoti magnetinio rezonanso tomografija ir net artroskopija. „Chirurgai galės tiksliai įvertinti kremzlės pažeidimo plotą ir gylį, – apie sąnario kremzlės kietumo matuoklio privalumus pasakoja M. Garonas. – Tai jiems padės pasirinkti optimalų gydymo būdą ir įvertinti skirtingų gydymo būdų efektyvumą.”

Naujasis aparatas įsigytas Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto LSMU mokslininkai įgyvendina pagal visuotinės dotacijos priemonę finansuojamą projektą „Alogeninio kremzlės ir kaulo komplekso transplantacijos poveikis sąnario kremzlės regeneracijai eksperimentiniame kremzlės pažeidimo modelyje”. Pasak LSMU Fiziologijos ir farmakologijos laboratorijos vedėjo dr. Arvydo Ūso, kuris vadovauja projektui, naujasis aparatas padės tobulinti kremzlės transplantacijos metodikas. Tyrėjams svarbu tai, kad kremzlės kietumo matuoklio rezultatai objektyvūs, atkartojami ir patikimi, todėl juos galima naudoti moksliniams tyrimams lyginant gydymo metodų efektyvumą. Pasibaigus projektui, intraoperacinis sąnario kremzlės kietumo  matuoklis liks Kauno klinikose.