Pasiruoškime kovai su graužikais

Ką reikia žinoti apie pelesAtšilus orams ankstyvą pavasarį pelės ir žiurkės dar neskuba palikti šiltų vietų ir ruošiasi daugintis. Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ tikina, kad, norint išnaikinti graužikus, svarbu išmanyti jų biologinius įpročius, ir pataria susipažinti su pelių bei žiurkių ypatumais.

Daugiausiai problemų sukelia pilkosios žiurkės bei naminės pelės

Lietuvoje labiausiai paplitusios pilkosios žiurkės, turinčios trumpas ausis, buką snukutį, uodegą, trumpesnę už galvos ir kūno ilgį. Šios žiurkės gali sverti  iki pusės kilogramo.

Sodo nameliuose, daugiabučiuose, individualiuose namuose dažniausiai šeimininkauja vos dešimties ar dvidešimties gramų naminės pelės didelėmis ausimis ir ilga uodega.

Lietuvoje nedaugelyje vietų dar galima sutikti juodąsias žiurkes.  Jos smulkesnės nei pilkosios žiurkės, išsiskiria juodai pilku pasišiaušusiu kailiuku, smailiu snukučiu, ilgomis ausimis ir ilga uodega. Beje, manoma, kad  būtent šios žiurkės sukėlė senaisiais amžiais Europoje siautusią maro epidemiją.

Žiurkės bijo naujovių

Pelių ir žiurkių regos, uoslės, lytėjimo, klausos pojūčiai padeda susirasti maisto, bendrauti su kitais graužikais, pasprukti nuo gaudytojų. Itin svarbus ir puikiai išsivystęs graužikų pojūtis – lytėjimas, kuris padeda pažinti aplinką.

Pastebėta, kad žiurkės ypatingai bijo naujovių, t.y. jos nebėgs prie naujų spąstų ar jų gyvenamojoje aplinkoje atsiradusių jauko dėžučių, bus labai atsargios, jei jų aplinkoje bus bandoma padaryti kitokią tvarką. Tai vadinama neofobija. Todėl šie graužikai ne tuojau pat paragaus jiems siūlomo užnuodyto užkandžio.

Graužikai pasižymi gana prastu prie blausios šviesos pritaikytu regėjimu. Dažniausiai pelės ir žiurkės keliauja tuo pačiu pažįstamu maršrutu, todėl ir maisto rudenį dažniausiai sugrįžta į tuos namus, kuriuose jau buvo.

Graužikai – aštriadančiai

Pelių ir žiurkių priekiniai dantys auga visą gyvenimą, todėl jos gali be vargo pragraužti skyles sienose, perkąsti buitinės technikos, kompiuterių ir kitų prietaisų laidus. Kad  graužikai nerastų kelio į namus kenkėjų kontrolės ekspertai rekomenduoja plyšius sienose, grindyse, prie pamatų užlipinti betonu ir metalinėmis detalėmis, ventiliacijos sistemas uždengti tankiais metaliniais tinkleliais.

Graužikai – puikūs sportininkai

Žiurkės ir pelės puikiai fiziškai pasirengusios: jos gerai šokinėja, laipioja, plaukia. Pavyzdžiui, pilkosios žiurkės ne tik puikiai plaukia, bet ir gali išbūti po vandeniu net iki 3 minučių. Kenkėjų kontrolės ekspertai, juokaudami pataria nepamiršti nuleisti klozeto dangtį.

Po naikinimo – dezinfekcija

Graužikai perneša daugybę žmogaus ir gyvūno sveikatai pavojingų ligų: salmoneliozę, trichineliozę, leptospirozę ir kt. Kartais tereikia pačiupinėti pelės ar žiurkės apšlapintą daiktą, kad užsikrėstumėte jų platinamomis ligomis. Todėl kenkėjų kontrolės ekspertai rekomenduoja išnaikinus kenkėjus atlikti dezinfekciją, t.y. viską gerai išplauti, išpurkšti tinkamomis priemonėmis, prireikus patalpas apdoroti ozonu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *