Mityba

Kokį vandenį geria tavo šeima?

VanVanduo gyvybei ir sveikataiduo būtinas gyvybei. Be maisto žmogus išgyvena  iki poros mėnesių, o be vandens gali mirti per keletą dienų. Stokojant vandens (vykstant dehidratacijai) sutrinka širdies-kraujagyslių, kvėpavimo ir termoreguliacinės sistemų veikla. Netekęs apie 12-20 procentų vandens, žmogus žūsta apsinuodijęs savo paties medžiagų apykaitos produktais.

Vanduo iš čiaupo Lietuvoje – vienas geriausių Europoje

Lietuvoje centralizuotai tiekiamas geriamasis vanduo vienas kokybiškiausiu ir saugiausiu Europoje  (pasaulyje), nes tiekiamas tik požeminis vanduo, kurio dažniausiai nereikia papildomai apdoroti (dezinfekuoti ar kitaip valyti).
Reikalavimai centralizuotai tiekiamo geriamojo vandens kokybei ir saugai Lietuvoje griežtai reglamentuoti. Vandens tiekėjai atsako už vandens kokybę iki įvadų pastatuose ir reguliariai atlieka vandens kokybės tyrimus.
Visgi ne visoje Lietuvoje iš čiaupo bėgantis vanduo atitinka visus sveikatos saugos reikalavimus. Vilniaus visuomenės sveikatos centro duomenimis, vakarinėje, šiaurės vakarinėje Lietuvos dalyje kai kurių vandenviečių požemiame vandenyje nustatoma per didelė fluoro, koncentracija, kuri atsiranda dėl tai teritorijai būdingų hidrogeologinių sąlygų.
Tokį geriamąjį vandenį viešai tiekti leidžiama ribotą laiką, jeigu nustatoma, kad nukrypti leidžianti nuostata (išlyga) nekelia pavojaus žmonių sveikatai ir kad vandens tiekėjai imasi realių veiksmų tiems rodikliams pagerinti (pavyzdžiui, įrengia vandens valymo įrenginius). Be to, geriamojo vandens vartotojai turi būti informuojami apie vandens kokybę, galimą poveikį sveikatai ir profilaktines priemones. Vilniaus visuomenės sveikatos centras 2013 m. tokias išlygos sąlygas suteikė 13 Lietuvos vandenviečių.

Ką daryti, jei vandenyje per daug fluoro

Pakankamas fluoro kiekis apsaugo dantis nuo ėduonies, o jo perteklius sukelia fluorozę bei sutrikdo kalcio ir magnio apykaitą. Ypač jis gali būti pavojingas ikimokyklinio amžiaus vaikams, nes dantų vystymosi periodu į organizmą patekus per daug fluoro gali išsivystyti dantų fluorozė, antinksčių, kasos ir skydliaukės veiklos sutrikimai.
Vartojant geriamąjį vandenį, kuriame yra per didelis fluoro kiekis, rekomenduojama riboti kitų maisto bei higienos produktų, kurių sudėtyje yra fluoro, vartojimą. Ypatingai vaikams rekomenduojama vartoti dantų pastą be fluoro. Saikingai derėtų vartoti daugiau fluoro turinčius maisto produktus (jūros kopūstus, žaliąją arbatą, salotas, špinatus, krevetes, jūros žuvį, žirnius, žuvies konservus).

Ne visų šulinių vandenį galima gerti

Nemažai Lietuvos gyventojų naudoja šulinių vandenį. Šachtinių šulinių vanduo laikomas pačiu nesaugiausiu, kadangi jie prisipildo paviršinio gruntinio vandens, kuris dažnai būna užterštas azoto grupės cheminiais junginiais (nitritais, nitratais, amoniu).
Šių junginių poveikis itin žalingas kūdikystėje. Todėl Lietuvoje šulinių vanduo, kurį geria nėščiosios ir kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus, tiriamas valstybės lėšomis. Tyrimais kasmet nustatomas panašus kiekis nitratais užterštų šulinių, mat nitratai virinant iš vandens nepasišalina.
Paprastai šulinių vanduo užteršiamas dėl netinkamos ūkinės veiklos, todėl šulinius reikia įsirengti, tinkamu atstumu nuo tvartų, tręšiamų laukų, lauko tualetų ir kitų taršos šaltinių.