Peršalti galima bet kuriuo metų laiku
Skauda gerklę, kamuoja kosulys ir varva nosis – tai visiems gerai pažįstami peršalimo ligų simptomai, į kuriuos daug didesnį dėmesį kreipiame šaltuoju metų laiku. Vasarą į juos dažniausiai nereaguojame tikėdamiesi, kad negalavimai praeis savaime. Tačiau specialistai pataria neapsigauti.
„ Šios vasaros orai nepastovūs: viena diena karšta, kita – vėsesnė ir lietingesnė, be to vakarai ir naktys šiemet ypač vėsios. Tokie temperatūros svyravimai palengvina peršalimo ligas sukeliančių virusų plitimą, tad nesistebime, kad vaistinėse sulaukiame žmonių su peršalimo simptomais,” – pažymėjo „Camelia“ vaistininkė Živilė Bajoriūnaitė. – „Žmonės skundžiasi prasidėjusia sloga, skaudančia gerkle ir galva ar pakilusia neaukšta temperatūra. Tai peršalimo, slogos, tonzilito ar laringito simptomai“.
Vaistininkės teigimu tvankiomis vasaros dienomis dažniausiai persišaldo vairuotojai, lepindamiesi automobilyje įrengto kondicionieriaus vėsa ir dirbantys ofisuose, kuriuose orą šaldo kondicionieriai.
Tačiau dėl peršalimo kaltas ne vien nepastovus oras ar kondicionieriai. „Maudynės vėsiame vandenyje, šalti gėrimai su ledukais – tai ne tik vasaros malonumai, bet, jei persistengiama, ir ligų šaltinis. Pernelyg atvėsinę organizmą rizikuojame peršalti, pakenkti balso stygoms, įsitaisyti vadinamųjų perpūtimų – neuralginių susirgimų“, – antrina „MediCA klinikos“ gydytoja Šarlota Kriaučiūnienė.
Anot gydytojos, visais metų laikais peršalimas toks pat: pirmomis dienomis dažniausiai peršti ar neįkyriai skauda gerklę, kutena ar peršti nosies gleivinę, vėliau atsiranda sloga, o kartu su ja dažniausiai ir sausas gerklinis kosulys, kai kurie žmonės skundžiasi ir subfebriliu karščiavimu, galvos skausmu, čiauduliu, akių perštėjimu.
„Gydymas ir vasarą išlieka toks pats, kaip ir kitu metų laiku. Tik vasarą tokių ligų gydymas nemalonus, nes, tarkim, peršalus yra labai naudinga gerti daug karštų skysčių, o karštyje nesinori karštų arbatų. Taip pat vasarą sunku išvengti skersvėjų. Dažnai net ir sirgdami nesusilaikome nuo maudynių ar deginimosi, nors to daryti peršalus nepatariama,“ – sako vaistininkė Ž. Bajoriūnaitė.
„Gydytoja Š.Kriaučiūnienė pastebėjo, kad nirs ir pats peršalimas nėra labai pavojingas, bet negydant ligos galima dar sunkiau susirgti: „Negydomas peršalimas dažnai komplikuojasi į sunkesnes ligas: plaučių uždegimą, bakterinės kilmės bronchitą, sinusitą, ausų infekciją. Tokios komplikacijos ypač pavojingos sergantiems lėtinėmis plaučių ligomis, astma ar lėtine obstrukcine plaučių liga. Taip pat nedera pamiršti kad peršalimo ligos dažniausiai būna ne bakterinės kilmės ir joms gydyti nereikalingi antibiotikai. “, – pastebėjo gydytoja.
Tad norint vasarą išvengti nemalonių peršalimo ligų ar rimtesnių susirgimų, patariama negerti ypač šaltų gėrimų, vengti skersvėjų, temperatūros svyravimų patalpose ir lauke, tai pat ilgai nesimaudyti vėsiame vandenyje, o išsimaudžius nesėdėti ant vėsios ar drėgnos žemės. „Tiesiog turime galvoti, kaip elgiamės, tada nereiks vasarą gerti vaistų ir atostogas praleisti varvančia nosimi. Virusai visada aktyvūs ir jiems visai neįdomu, koks dabar metų laikas, ir kad jūs ką tik išėjote atostogų,“ – reziumavo gydytoja.