Vasara

Kaip apsiginti nuo karštyje suaktyvėjusių vabzdžių

Vasaros pramogosŠiltomis vasaros dienomis žmonės mėgaujasi gamtos malonumais sodybose, pajūryje. Tik atostogų nuotaiką gali aptemdyti vabzdžiai. Pastarosiomis dienomis gamtoje iškylaujančius žmones būriais apspinta sparvos ir musės.

„Karštis skatina vabzdžių aktyvumą: jų medžiagų apykaita tampa gerokai intensyvesnė, todėl visi vabzdžiai: ir širšės, ir musės, būna žymiai judresni, agresyvesni. Dėl karščio gerokai paspartėja ir vystymosi ciklas, todėl susidaro įspūdis, jog vabzdžių šiuo metu kur kas daugiau nei įprastai”, – pasakoja UAB „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas.

Sparvos ir mašalai kanda labai skaudžiai

Liaudiškai vadinami „bimbalai“ puola tiek dieną, tiek vėlų vakarą.

„Sparvos greitai pajaučia drėgmę, prakaitą ir puola kąsti. Įkandimo vieta parausta, niežti, kartais bėga kraujas. Šią vietą patariama nedelsiant dezinfekuoti, nes vabzdžiai platina infekcines ligas. Netoli vandens telkinio ar miško gali užpulti ir apkandžioti dideli sparvų būriai. Kovoti su sparvomis ir mašalais be galo sunku – patariama rengtis kiek storesnius šviesius drabužius ar bent jau mūvėti ilgas kelnes ir palaidinę ilgomis rankovėmis“, – kalba biologas.

Musės– infekcijų židinys

Dar vienas vasarą aplink maistą nuolat zujantis vabzdys – musė. Kenkėjų kontrolės ekspertai tikina, kad dažnai  net nesuvokiame, kad vidurių šiltine, dizenterija ar kt. liga užsikrėtėme dėl musių. Vienos musės viduriuose gali būti net 33 milijonai mikroorganizmų ir dar pusė milijardo gali būti ant jos kūnelio bei kojų.

„Gamtoje ar namuose ant stalo laikomas maistas – puota musėms. Karštą dieną tereikia ant stalo padėti žalios mėsos, kaulų, daržovių ar kitų muses traukiančių produktų ir po kurio laiko ten jau pastebėsite daugybę kiaušinėlių, iš kurių vėliau išsirita lervos. Labai svarbu maistą visada laikyti sandariai. Taip pat patariama uždarose dėžėse laikyti šiukšles, nepalikinėti maisto likučių, nešvarių indų, nedelsiant išvalyti naminių gyvūnų išmatas”, – teigia L. Grigaliūnas.

Širšes traukia prisirpę vaisiai ir uogos

Vaisių ir uogų sultys itin gardžios širšėms ir vapsvoms. Besigardžiuodami vaisiais dažnai vabzdžiai lieka jų viduje „pailsėti”.

„Uogas ir vaisius reikia valgyti itin atsargiai. Vapsvų ir širšių įgėlimai labai skausmingi ir itin pavojingi alergiškiems žmonėms. Geluonimi vapsva gali įgelti ne kartą. Norėdami išvengti vapsvų ir širšių įkandimų,  per žolę nevaikščiokite basomis, nebandykite patys perkelti medžiuose, namų palėpėse susuktų lizdų, atsargiai valgykite vabzdžius viliojančius maisto produktus bei negerkite saldžių gėrimų atvirose vietose. Nepalikite atviros taros su gėrimais, į kurias gali pakliūti geliantys vabzdžiai”, – pataria ekspertas ir perspėja, kad vabzdžius naikinti patiems gali būti pavojinga.

Sulauksime uodų antplūdžio

Biologas pastebi, kad vasarą itin palankios sąlygos daugintis uodams.

„Tikėtina, kad sodybose netrukus susidursime su uodų antplūdžiu. Šią vasarą puikios sąlygos veistis kraujasiurbiams  – išalkusios uodų patelės skuba maitintis ir dėti kiaušinius. Vienas iš efektyviausių kovos būdų – purkšti paviršius : pavėsinių, lauko terasų, įvairių stogelių ir kt. Toks naikinimo būdas itin tinka lauko kavinėms, renginiams, vykstantiems atvirose erdvėse, iškyloms ar kt. pasisėdėjimui skirtoms vietoms. Cheminėmis medžiagomis sukuriamas laukas, kuris atbaido uodus, ir jie į tą pusę neskrenda. Paviršius purkšti reikėtų artėjant kraujasiurbių antplūdžiui”, – sako biologas.