Santariškių klinikose pradėtas naujas lėtinio vidurių užkietėjimo gydymo būdas

Vidurių užkietėjimo gydymasVilniaus Universiteto ligoninės Santariškių Klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centre sergantiems lėtiniu vidurių užkietėjimu pradėtas taikyti naujas gydymo metodas – blauzdinio nervo stimuliacija.

Vidurių užkietėjimas – tai retas ir (arba) sunkus tuštinimasis. Sunkaus tuštinimosi sąvoka apima: stanginimąsi, sunkų išmatų pasišalinimą, nevisiško pasituštinimo pojūtį, kietas išmatas, ilgą tuštinimosi laiką ar pagalba ranka tuštinimosi metu. Lėtinis vidurių užkietėjimas – kai šie negalavimai tęsiasi 3 mėnesius ir ilgiau.

Vidurių užkietėjimas sąlygoja ne tik fizines, bet ir psichologines problemas bei didelį gyvenimo kokybės pablogėjimą.

Blauzdinio nervo stimuliacija – neinvazinis, paprastas gydymo metodas, kuris atliekamas ambulatoriškai. Medikai jį siūlo tuomet, kai gydymas dieta ir vaistais yra nepakankamai efektyvus.

Blauzdinis nervas atsišakoja iš kryžmeninio nervinio rezginio, kuris inervuoja šlapimo pūslę ir tiesiąją žarną. Stimuliuojant periferines šio nervo skaidulas, esančias čiurnos srityje, impulsas perduodamas į kryžmeninius nervus ir refleksiškai neuromoduliuojama tiesioji žarna ir analiniai raukai.

24089_351857847104_142470102104_4073994_7231089_nBlauzdinio nervo stimuliacija atliekama naudojant išorinį elektrostimuliacijos aparatą, kurio elektrodai klijuojami čiurnos srityje. Šios procedūros yra paprastos, lengvai atliekamos, nesukelia komplikacijų, gerai toleruojamos – pacientai nejaučia skausmo. Vienos procedūros trukmė – 30 minučių, ji atliekama 2 kartus per savaitę (iš viso – 6 savaites). Vėliau jos yra retinamos.

Pasaulyje blauzdinio nervo stimuliacija jau daug metų atliekama dėl šlapinimosi sutrikimų. Nuo 2003 metų šios procedūros naudojamos gydant išmatų nelaikymą.

Remiantis iki šiol atliktų klinikinių tyrimų duomenimis, didelei daliai pacientų žymiai pagerėja ar visiškai normalizuojasi tuštinimasis, gyvenimas tampa kokybiškesnis.

Blauzdinio nervo stimuliacija negali būti atliekama pacientams su širdies stimuliatoriais ar defibriliatoriais, esant periferinėms neuropatijoms, sunkiam kojų veniniam nepakankamumui ir/arba dideliems odos pokyčiams, taip pat nėštumo metu ar planuojant nėštumą.