Gydytojų patarimai

Gydytoja dermatovenerologė pataria nesideginti

Nepaisant gausybės prevencinių ir informacinių kampanijų, odos vėžio ir melanomos susirgimų nemažėja. Medikai primena, kad skiepų nuo šios ligos nėra –apsisaugoti turime patys.

Pagal tyrimus, net 88 proc. žmonių supranta, kad deginimasis didina odos vėžio atsiradimo riziką, bet tik 18 proc. visada saugosi saulės.

„Odos vėžiu sergančiųjų skaičiaus vis didėja tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Vis daugiau žmonių suserga ir odos vėžiu, ir melanoma. Norėdami išvengti odos vėžio, nesideginkit“, – sako Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidentė, gydytoja dermatovenerologė prof. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.

Profesorė teigia, kad viena iš melanomos gausėjimo priežasčių yra populiarūs mitai, dėl kurių gyventojai nesirūpina apsauga nuo odos vėžio.

„Sveikas įdegis“. Vis dar gajus mitas, kad saulė nekenkia odai, jei deginamės saikingai. Gydytojai dermatovenerologai terminą „sveikas įdegis“ iš savo žodynų seniai išbraukė – UV spinduliai žmogui yra mokslo pripažintas kancerogenas. Paskui šį terminą žengia ir mados pasaulis.
Kremas nuo saulės veikia visą dieną ir apsaugo nuo odos vėžio. Gydytojai perspėja – deginantis, kremas nuo saulės neapsaugo mūsų odos nuo ilgalaikio pažeidimo ir odos vėžio. Kremas apsaugo tik nuo odos nudegimo – ūmaus odos pažeidimo UVS. Be to, jis veikia tik apie dvi valandas, tad būnant saulėje teptis kūną reikia mažiausiai 3-4 kartus per dieną. „Apsauginiai kremai nuo saulės 100 proc. nepanaikina UV rizikos, o tik ją sumažina. Apsauginiai kremai skirti toms kūno vietoms, kurių negalima pridengti rūbais. Bet jei deginsiesi – niekas neapsaugos“, – sako M. Bylaitė-Bučinskienė.
Melanoma – mirties nuosprendis. Prof. M. Bylaitė-Bučinskienė paaiškina, kad odos vėžį galima atpažinti, ši liga sėkmingai gydoma, ypač ankstyvose stadijose. Blogiausia, kad maždaug pusė žmonių, pastebėję pirmuosius odos vėžio požymius, delsia kreiptis į gydytoją net 3-6 mėnesius. „Laiku pradėtas gydymas padeda užkirsti kelią ligos plitimui“, – pabrėžia profesorė.
Pavasarinė saulė nepavojinga. Gydytojų teigimu, UV spindulius saulė skleidžia tiek pavasarį, tiek žiemą, o pirmoji pavasarinė saulė gali pakenkti labiau nei karšiausiais vasaros mėnesiais, nes šilumos išsiilgę žmonės skuba ja džiaugtis ir pamiršta apsaugos priemones. „Nepamirškime, kad deginimosi pasekmes galime pajusti tik po daugelio metų. Jei oda buvo stipriai nudeginta UV spindulių, vyresniame amžiuje vienas po kito gali „dygti“ odos vėžiukai“, – priduria M. Bylaitė-Bučinskienė.
Saulė kenkia tik šviesiaodžiams. Tiesa, kad tamsesnę odą turintys žmonės yra labiau apsaugoti nuo neigiamo saulės spindulių poveikio. Tačiau nemanykite, kad saulės spinduliai tamsiaodžiams ar jau įdegusiems žmonėms nekenkia. Labiausiai apsauga nuo saulės turėtų rūpintis šviesiaodžiai, baltaplaukiai ir mėlynakiai, nes rizikuoja labiausiai, tačiau tinkamomis apsaugos priemonėmis turėtų pasirūpinti visi.

Medikai kviečia gyventojus atvykti į Birštone organizuojamą kasmetę Euromelanomos dieną ir nemokamai pasitikrinti savo odą – dėl apgamų, odos vėžio ir melanomos. Prevencinė Euromelanomos iniciatyva organizuojama gegužės 18 d. nuo 10 iki 15 val. J. Basanavičiaus gatvėje.