Ligos

Sergantis hepatitu ligonis gali nejausti jokių simptomų

Hepatitas-liga, kurios galime nejaustiMaždaug vienas iš dvylikos pasaulio žmonių (500 mln.) serga lėtiniu hepatitu B arba C. Oficialiai registruotų sergančiųjų įvairiomis hepatito formomis mažėja, tačiau specialistai įspėja, kad ligonių gali būti kelis kartus daugiau.

Vien nuo lėtinio hepatito C komplikacijų pasaulyje kasmet miršta 0,5 mln. žmonių. Hepatitas – dažniausia kepenų transplantacijos priežastis JAV ir Europoje. Hepatito B ir C diagnostikai ir gydymui Lietuvoje išleidžiama daugiau kaip 15 mln. litų per metus.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruoti 43 sergantieji virusiniu hepatitu B, 115 – hepatitu C, 64 – hepatitu A. Tikras susirgimų skaičius gali būti net 4-5 kartus didesnis. Mat dauguma sergančiųjų nejaučia jokių hepatito požymių, todėl liga ilgai nediagnozuojama. Specialistai sako, kad 80 proc. sergančiųjų hepatitu to nežino.

„Lengvi negalavimai gali būti grėsmingos ligos – hepatito simptomai. Pajutęs bendrą silpnumą, apetito stoką, jei pykina, vemia, paskauda sąnarius, kiek pakyla temperatūra, žmogus apie tai net nesusimąsto. Hepatito galime išvengti atsakingai elgdamiesi. Vasarą keliaujant į užsienio šalis, iškylaujant reikia pasirūpinti kokybišku maistu ir geriamuoju vandeniu. Svarbu kruopščiai plauti rankas – ypač prieš valgį ar gaminant maistą. Taip pat – pasinaudojus viešaisiais tualetais“, – patarė „Camelia“ vaistininkė Jūratė Švarcaitė.

Hepatitas A plinta per užterštą maistą ar vandenį. Nuo šios ligos, kaip ir nuo hepatito B, galima pasiskiepyti.

„Per mažai žinome apie hepatitų rūšis, simptomus, kaip užsikrečiama. Daug kas negirdėjo, kad efektyviausiai nuo hepatito A ir B apsaugo skiepai. Nėra tik skiepų nuo virusinio hepatito C, todėl stenkimės neužsikrėsti. Jei įtariate, kad galėjote užsikrėsti hepatitu, būtinai išsitirkite. Padėti išvengti šios klastingos ligos gali asmens higiena ir dėmesys savo sveikatai bei aplinkai“, – sako „MediCA klinikos“ šeimos gydytoja Violeta Januškienė.

Gydytoja sako, kad hepatitas C yra lėtinė liga, kuri sukelia cirozę. Šios ligos pasekmė gali būti kepenų vėžys. Mat į kraują patekęs hepatito C virusas gali nesukelti jokių simptomų ir daug metų tyliai ardyti kepenis.

Ligonis gali nejausti jokių simptomų net 15–30 metų. Tik kai kurie jaučiasi nuvargę, stokoja apetito, kamuoja pykinimas, silpnumas, pilvo skausmas. Hepatito C simptomai: pageltusi oda ir akys, patamsėjęs šlapimas. Neseniai atrasti nauji vaistai, tiesiogiai veikiantys hepatito C virusą. Jie padeda pasveikti kai kuriems anksti pradėtiems gydyti ligoniams. Visiškai pasveiksta maždaug 45 proc. užsikrėtusiųjų hepatito virusu.

Virusinis hepatitas B plinta ne tik per kraują, bet ir lytiškai. Nepamirškite, kad nuo šios infekcijos gali apsaugoti skiepai. Deja, Lietuvoje pasiskiepija nedaug lytiškai aktyvaus jaunimo. Tai byloja, kad vis dar stokojama žinių apie hepatitus.