Kada galime įtarti insultą ir kodėl negalima delsti?
Kaip rašoma pranešime spaudai, Respublikinė Šiaulių ligoninė imasi iniciatyvos kuo plačiau skleisti informaciją apie klastingą, daug gyvenimų nusinešančią ligą – insultą. Pasak ligoninės vadovo Remigijaus Mažeikos, Šiaulių apskrityje mirtingumo ir neįgalumo nuo insulto rodikliai yra vieni blogiausių. Ligoninė nuodugniai peržiūri pacientų su ūmiu galvos smegenų insultu priežiūrą – bus siekiama tapti insulto kompetencijos centru, kurio rezultatai nenusileistų vakarų standartams. Daroma viskas, kad kuo daugiau pacientų, ištikus ūmiam insultui, kuo greičiau gautų modernų kraujotaką atkuriantį gydymą. Tačiau vien ligoninės pastangų reikšmingiems pokyčiams neužteks: medikai vienys visas sveikatos sistemos įstaigas, švies gyventojus, kaip kuo greičiau atpažinti insulto simptomus.
Nesuskubus laiku, medikai gali nebepadėti
Anot skubiosios medicinos gydytojo Martyno Gedmino, šiauliečiai – kantrūs žmonės, tad ir pirmuosius ligos simptomus linkę nekreipti dėmesio, galvodami, kad savijauta pagerės savaime. Gydytojas sako, jog kiekvienas žmogus turi pagalvoti apie insultą, jei staiga nutirpsta ranka, perkreipia vieną veido pusę ar sutrinka kalba ir žmogus ima kalbėti nerišliai. O svarbiausia, įtarus insultą, kuo greičiau kreiptis į medikus.
Šiuo metu galima taikyti pažangų smegenų kraujotaką atkuriantį gydymą, tačiau jį būtina pradėti per kelias valandas nuo simptomų pradžios. Ligoninėje teikiama skubi pagalba šios klastingos ligos ištiktiems žmonėms gali būti bevertė, jei nesuskumbama į medikus kreiptis laiku. Todėl medikai viliasi, kad kiekvienas žmogus, žinodamas pirmuosius ligos simptomus, nedelstų ir ieškotų pagalbos.
Pagrindiniai požymiai, iš kurių galime įtarti insultą
Jeigu įtariate, kad žmogų ištiko insultas, bet dėl to abejojate, medikai pataria atlikti nesudėtingą FAST testą – sunegalavusiam žmogui tereiks atlikti keturias nesudėtingas užduotis.
- Veidas (F – angl. face) – paprašykite sunegalavusio žmogaus nusišypsoti: įvertinsite, ar nenukaro viena veido pusė;
- Rankos (A – agl. arms) – paprašykite pakelti į viršų abi rankas. Įvertinkite, ar viena kuri nekrinta žemyn, galbūt jos iškelti žmogus negali;
- Kalba (S – angl. speech) – paprašykite žmogaus pasakyti paprastą sakinį. Taip įvertinsime, ar jo kalba nėra keista ar nelogiška;
- Laikas (T – angl. time) – jeigu bent vieną iš užduočių negaluojančiam žmogui atlikti buvo sunku, būtina skubiai kreiptis į medikus.
Kiekviena minutė yra aukso vertės, laikas – tai smegenys!