Ligos

Tuberkuliozė – kiekvienam pavojinga infekcinė liga

Tuberkuliozės simptomaiTuberkuliozė – viena iš labiausiai pasaulyje paplitusių infekcinių ligų, kurią sukelia bakterija, vadinama tuberkuliozės lazdele (mikobakterija, Kocho bacila). Infekcijos šaltinis yra asmuo, sergantis atvirąja plaučių ar gerklų tuberkulioze – aerozoliniu (per orą) būdu skleidžiantis į aplinką tuberkuliozės sukėlėjus.
Tuberkuliozė – visuomenei pavojinga infekcinė liga. Ja sergančiųjų gydymas ir priežiūra užtrunka ilgai (nuo 6 iki 24 mėn., kartais ir ilgiau) ir brangiai kainuoja valstybei, nes ligoniai ilgai – vidutiniškai 80 dienų – gydomi specializuotuose tuberkuliozės stacionaruose. Sėkmingo gydymo pagrindas yra PSO patvirtinta vadinamoji DOTS (angl. directly observed treatment short) – tiesiogiai stebimo gydymo strategija.

Kaip užsikrečiama tuberkulioze?

Pagal PSO duomenis, trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis. Kasmet tuberkulioze suserga  apie 8,8 mln. pasaulio gyventojų, o apie 1,5 mln. miršta.
Tuberkuliozės sukėlėjai plinta per orą ligoniui kalbant, kosint, čiaudint. Užsikrėsti tuberkuliozės lazdelėmis gali kiekvienas iš mūsų, nes gatvėmis vaikšto, drauge važiuoja visuomeniniu transportu, lankosi įstaigose sergantys, gydyti, bet neišgydyti, nesilaikantys gydymo režimo asmenys.

Sveiko žmogaus imuninė sistema padeda apsiginti nuo ligos sukėlėjų, jeigu jų aplinkoje nedaug, o žmogaus organizmas nenusilpęs. Dažniausiai suserga per mažai besirūpinantys savo sveikata, nuolat bendraujantys su sergančiais atvirąja plaučių  tuberkulioze, nepaisantys asmens higienos žmonės.
Neretai ši liga tapatinama su skurdu, prasta higienos būkle, alkoholizmu, narkomanija, AIDS, todėl sergantieji tuberkulioze yra linkę slėpti savo ligą, nesigydyti.

Tuberkuliozės požymiai

Nors tuberkuliozės lazdelės dažniausiai pažeidžia plaučius, ligai labiau būdingi bendro negalavimo požymiai: silpnumas, nuovargis, svorio mažėjimas, naktinis prakaitavimas, nedidelis karščiavimas vakarais (37,2-37,5 C), sausas kosulys. Negydant šie požymiai stiprėja, gali prasidėti skrepliavimas su kraujo priemaišomis, pažeidžiami kiti organai. Specifinio, būdingo tik tuberkuliozei, simptomo nėra, tačiau užsitęsus kosuliui ilgiau nei 2-3 savaites, verta pasikonsultuoti su gydytoju pulmonologu.
1993 m. PSO tuberkuliozę paskelbė pasauline problema, o tuberkuliozės kontrolę – prioritetine veikla, patvirtinta jau minėta tiesiogiai stebimo gydymo strategija – DOTS. Ši strategija – viena efektyviausių tuberkuliozės kontrolės  priemonių, padėsiančių įveikti tuberkuliozę.

Strategijos esmę sudaro 5 pagrindiniai elementai:
1) vyriausybės parama, įgyvendinant tuberkuliozės kontrolės priemones;
2) naujai susirgusiųjų tuberkulioze išaiškinimas;
3) standartinis gydymas tiesiogiai stebint medicinos personalui;
4) centralizuotas, reguliarus pirmos eilės vaistų nuo tuberkuliozės tiekimas;
5) naujai išaiškintų ligonių registracija ir gydymo (įvertinant atitinkamą laikotarpį) analizė po 12-15 mėn. nuo gydymo pradžios.
Pagrindinis dėmesys skiriamas etiologinei diagnostikai ir tiesiogiai medicinos personalo stebimam gydymui.

Lietuvoje daugiausia žmonių serga vaistams atspariomis tuberkuliozės formomis

Tuberkuliozės epidemiologinė situacija Lietuvoje pastaruoju metu gerėja, mažiau  užregistruojama naujų tuberkuliozės atvejų. Tačiau nerimą kelia užleistomis tuberkuliozės formomis sergantys ligoniai ir atsparių vaistams nuo tuberkuliozės mikobakterijų štamų gausėjimas. PSO Lietuvą priskiria vienai iš 27 pasaulio valstybių, kuriose daugiausia žmonių serga vaistams atspariomis tuberkuliozės formomis.
Tuberkuliozės plitimą Lietuvoje lemia šios pagrindinės priežastys: socialinės (nedarbas, skurdas, alkoholio, narkotikų vartojimas ir kt.); psichologinės (dalis sergančiųjų tuberkulioze nesuvokia šios ligos sukeliamų sveikatos sutrikimų sunkumo ir nenori gydytis ar baigti gydymo kursą, gydymo režimo pažeidimai); organizacinės.
Mažiausiai 30 proc. naujų tuberkulioze sergančių pacientų yra bedarbiai arba neturi nuolatinio darbo, jie piktnaudžiauja alkoholiu, reguliariai pažeidinėja gydymo režimą. Šie ligoniai yra nuolatinis infekcijos ir vaistams atsparios tuberkuliozės, taip pat daugeliui vaistų atsparios tuberkuliozės šaltinis.
Pati geriausia tuberkuliozės profilaktikos priemonė – ligonių gydymas stebint medicinos personalui kol jis visiškai pasveiksta. Taip pat svarbu skiepyti naujagimius. Saugokimės nuo tuberkuliozės  stiprindami sveikatą, laikydamiesi sveikos gyvensenos principų, asmens higienos taisyklių, profilaktiškai tikrindamiesi sveikatą.

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos medžiagą ir Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės registro skyriaus VULSK duomenis informaciją parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Metodinės pagalbos ir strategijos formavimo skyriaus vedėja Rūta Babravičienė